Kripto Paraları nerede saklamalı?

Herkese merhaba arkadaşlar, bugün ki yazımıda elimizdeki kripto parayı ne şekilde saklayabiliceğimizi nerede tutabileceğimizi tartışacağız.

Bitcoin'in aktif olarak parladığı 2017 yılı başından itibare hemen hemen "Bitcoin" ismini duyan herkes bir şekilde borsalara girerek yada mining araştırmaları yaparak bu işe koyuldu. Ve çok geçmeden emin olun yatırımcılar çok güzel kârlar etti. Peki bu Bitcoinler nerede duruyor? Yani fiziksel birşey değil, bu yüzden biryere alıp koyamıyorsunuz. Sürekli internette biryerlerde duruyor ve bunun güvenliği nasıl sağlanıyor? Gelin beraber inceleyelim;

1-ONLINE WALLET

Bitcoinizi herhangi bir borsadan satın aldıktan sonra, eğer online wallet kullanıcaksanız elinizde iki seçenek var; 

a- Borsa Wallet: Bitcoin aldığınız borsanın size işlem yapabilmeniz için sunduğu bir wallet.

b- Özel Wallet: Blockchain, Xapo, BTC.com gibi sitelerin size sunduğu size özel ve erişilmesi zor wallet.

Şahsen borsada işlem yapmıyorsanız, paranızın borsa wallet'inde durmasına gerek olmadığını düşünüyorum hatta güvenlik amacı ile gündüz borsada işlem yaptıktan sonra, gece yatağınıza gitmeden önce BTC lerinizi özel walletınıza göndermenizi tavsiye ederim. Çünkü güvenlik açısından gerçekten "hack" olması nerdeyse imkansız olan bir sistem var.

2-OFFLINE WALLET

a- Desktop Wallet: Bu wallet genelde madencilerin kullandığı walletlardan direkt olarak masaüstünde bulunan walletınız. Eğer araştırma yapmak isterseniz "Desktop Bitcoin Wallet" yazarak google.com dan daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Tabiki sadece madenciler değil sizde kullanabilirsiniz. Fakat iyi bir antivirüs programıda kullanmanızda yarar var.

b- Usb Wallet: Son zamanlarda benimde ilgimi çeken "Ledger Nano S Wallet" şuanki fiyatı 500₺ civarında. Peki ne işe yarıyor? Bildiğiniz USB 'nin içine BTC'lerinizi koyabileceğiniz hali diyelim. Düşünsenize, bir tane ledger nano alıyorsunuz Bitcoinlerinizi içine koyup para kasanıza kilitliyorsunuz :). Heralde en güvenli yöntem budur diye düşünüyorum.

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ