Eski bir müşterisi, hukuki yanlış uygulama nedeniyle uluslararası hukuk firması Faegre Baker Daniels'a dava açıyor.

Kripto Paralarla İlgili Tavsiye Davalık Oldu

Digital Capital Management, şirketin bir kripto para yatırım fonu oluşturulması konusunda şüpheli tavsiyelerde bulunduğunu iddia ediyor.

Bloomberg haberine göre, Digital Capital Management 31 Aralık'ta hukuk firmasına karşı şikayette bulundu. Faegre Baker Daniels, dijital yatırım yapmaya odaklanan bir fon başlatmaya hazırlanırken şirkete "hatalı" yasal tavsiye verdiğini iddia ediyor.

Belgede, yasal firmanın Kripto Varlık Yönetimi olarak bilinen Digital Capital Management'a kripto para birimlerinin SEC tarafından menkul kıymet olarak kabul edilmediğini iddia ettiği ifade ediliyor. Şikayet, Faegre Baker Daniels'ın 1940 Yatırım Danışmanları Yasası uyarınca acenteye kaydolma yükümlülüğü konusunda şirkete yanlış rehberlik ettiğini belirtiyor.

Şirketin aldığı zayıf hukuki tavsiye sayesinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2018 yılında kurucusu ve Timothy Enneking'e karşı bir icra davası getirdi. Yasalara göre düzenleyici fonun bir “yatırım şirketi” olduğu vurgulanmıştı ve fonun SEC'e kayıtlı olmaması nedeniyle konuyu çözmek için 200.000 dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kalındı.

Firma şimdi, regülatöre kaydolmamayı seçmesine yol açan Faegre Baker Daniels'ın tavsiyesi olduğunu iddia ediyor. Şikayet, hukuk firmasının fonun arkasındaki kişilere “kripto varlıklarının menkul kıymet olmadığını” söylediğini ve SEC'in kripto para birimine yatırım yapmak için kararına gerek duymayacağını söyledi.

SEC, Howey Test olarak bilinen yöntemi kullanarak herhangi bir yatırım varlığının bir menkul kıymet olup olmadığını belirler. Yöntem SEC ve WJ Howey Co arasındaki 1946 yasasından ileri geliyor. Bir menkul kıymeti, ortak bir girişimde, başkalarının çabalarından kârla sonuçlanması beklenen para yatırımı olarak tanımladı. SEC'in Kik gibi firmalara karşı yürüttüğü son yaptırımlar, ajansın gerçekten de bazı kripto para varlıklarını menkul kıymet olarak gördüğünü doğruladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ