CFTC, kripto alanının neden en uygun tüketici koruyucusu ve risk azaltıcısı olduğunu tartıştı.

 CFTC, kripto alanının neden en uygun tüketici koruyucusu ve risk azaltıcısı olduğunu tartıştı.Benzer şekilde, SEC daha önce kripto denetiminde lider rolü ararken, Coinbase yeni bir düzenleyicinin gerekli olduğunu düşünüyor.

Kripto para endüstrisinin düzenlemeye çok ihtiyacı var ve çok şey iletildi ve geniş çapta üzerinde anlaşmaya varıldı. Ama bu yetki tam olarak kime gitmeli? Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) veya tamamen yeni bir organ mı?

CFTC, dijital varlıkları düzenlemede neden lider role sahip olması gerektiğini bir kez daha açıklayarak davasını açtı. Meclis ve Senato Tarım Komitelerine Salı günü gönderilen bir mektup, bekçi köpeğini kripto alanındaki en iyi tüketici koruyucusu ve risk azaltıcı olarak gösteriyor.

CFTC Başkanı Rostin Behnam tarafından yazılan mektup, ajansının halihazırda dijital varlıklar da dahil olmak üzere çok çeşitli piyasaları düzenlemeye yardımcı olan temel ilkeleri bünyesinde barındırdığını söylüyor.

Kripto Polisi Olarak CFTC

Öte yandan SEC, geçmişte kendisini dijital varlık alanı için en iyi düzenleyici olarak göstermişti. Başkanı Gary Gensler, birçok kripto projesinin yatırımcılardan para topladığını savundu. Bu özellik onları ABD menkul kıymetler yasalarına tabi kılar: Gensler, geçen ay CNBC'ye verdiği demeçte, temelde halktan para toplamaya çalışan ve böylece girişimci bir fikri destekleyebilecek binlerce proje var.

CFTC ve SEC'in üzerinde anlaştığı nokta, mevcut yasaların dijital varlık alanı üzerinde kontrol uygulamak için yeterli olabileceğidir. Farklı olarak, önde gelen Coinbase borsası gibi sektör oyuncuları, tamamen yeni bir federal düzenleyicinin yetkisine başvurdu.

Bununla birlikte, bu eğilimin onay alması pek olası değildir, bunun nedeni, yakında çıkacak bir başkanlık yürütme emri olmasıdır. Biden İdaresi'nin, kripto araştırma ve düzenleme sorumluluklarını önceden var olan kurumlar arasında bölüştürecek bir yönerge üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Benham mektubunda, kripto perakendecilerinin sayısı göz önüne alındığında, kripto düzenlemelerini yakında netleştirme gereğini vurguladı. Federal olarak düzenlenmiş diğer pazarlarda, özellikle de perakende yatırımcılara hitap edenlerde gördüğümüz dijital varlık piyasalarına uygulanan mevcut düzenleyici çerçevede önemli ilkeler eksik.

Çarşamba günü Senato duruşmasında da aynı şekilde ifade verdi ve şunları kaydetti: Şu anda en doğrudan devlet para aktarma lisansları aracılığıyla denetlenen dijital varlık piyasası benzersizdir ve bu değişken piyasaları denetleme konusundaki sınırlı yetkimiz göz önüne alındığında CFTC için birçok yeni sorun sunar. Katılımda, CFTC'nin kripto denetiminin ağırlığını taşıması gerektiğini kabul eden FTX CEO'su Sam Bankman-Fried vardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ