Kripto piyasalar yeni bir rekora imza attı. 700 milyar dolar!

Ana akım medya Bitcoin çöktü, düştü, bitti, vah vah diyedursun; sadece 2 haftalık periyotta Bitcoin ve tüm kripto değerlerin toplam değeri bugüne kadarki en yüksek seviye olan 700 milyar dolar hacmini de aşarak yeni bir rekora imza attı. Medya haberi hazırlayana kadar kripto piyasalar kendini düzeltip toparlıyor bunu bir kez daha gördük. Sanırım geleneksel medya ve çevrelerin buna alışması için daha çok bu tokatı yemesi gerekecek. Çağ değişti ama bunu anlaşılması biraz zaman alıyor gibi. 

Olan bitenden ne anlamalıyız?

Kripto değerlerle ortaya çıkan şeyleri anlamak için şöyle kıyaslar yapabiliriz. Anlamanız gereken şeylerin başında kriptokrasinin doğrudanlığı geliyor. Kripto paralar ve teknolojiler internet ve yazılımdaki gelişmeleri takiben ortaya çıkan iletişim çapının birer sonucu. Bugün artık projelerini fonlamak isteyen geliştiriciler Bitcoin’in açtığı yolu takip ederek ICO süreçleri inşa ediyorlar ve global anlamda daha hızlı ve açık bir güzergah takip ediyorlar. Yol haritalarını yayınlıyorlar ve destekçileriyle karşılıklı bir topluluk ilişkisi geliştiriyorlar. Bu durum menkul kıymetler borsaları, konvansiyonel borsalar vb alanların hantal ve atıl yapısıyla taban tabana zıt. Tamamen açık ve iletişimli topluluklar bu finansal süreci kendileri yaratıp takip edebiliyorlar. Peki neden bu kadar karlı çünkü daha çok genç ve büyüme çapında. Muhtemelen birkaç sene sonra çok daha yavaş ve istikrarlı bir büyüme evresinde olacaktır. 

İkinci mesele ise birçok yatırım biçiminin teknolojinin sağladığı imkanlarla içiçe geçmiş olması ve bunun imkanları. Yani şöyle düşünün Bitcoin’in yarattığı fikir sayesinde altın gibi değerli bir değer depolama aracınız var ama aynı zamanda bu araç altından daha kolay bölünebiliyor ve ölçülebiliyor. Aynı zamanda transfer edilmesi kolay ve tüm bunları global çapta yapabiliyorsunuz. Riskleri var mı? Tabii ki var volativ oluşu, yeni bir teknoloji oluşu, deneyselliği vs ama bu durum 9 yıldır ivmelenerek devam ediyor.

Bana bu olan bitenin hatırlattığı şey şu: bundan 30 sene önce oyun oynamak dışında ne işimize yarar ki dediğimiz bilgisayarlarımızın bugün elimiz ayağımız olması, mobil olup cebimize girmesi. Bundan 20 sene önce ortaya çıkan eposta servislerinin “bana kim eposta atar ki?” sorusundan hayatımızın temel iletişim biçimi haline gelmesi gibi gibi. Bu örnekler uzayıp gidebilir. İşte Bitcoin’in açtığı ve yeni yeni farkedilen yol tam olarak bu. 

Peki nereye gidiyoruz?

Şu an mevcut toplam piyasa hacmi 700 milyar dolar bu durum mevcut piyasalar içinde sadece görünür hale gelmiş küçük bir nokta haline gelindiği anlamına geliyor. Daha tamamen yolun başındayız. Pazar hacminin 2018 içerisinde trilyon dolarları aşması işten bile değil. Muhtemelen bu durum en güvenilir ve bilinen kripto para Bitcoin olmak üzere tüm kripto piyasalarını olumlu yönde etkileyecektir. Ve gün geçtikçe kripto pazarını ana akım bir noktaya doğru getirecektir. Ve tabii ki onun doğrudan, açık, merkezsiz yapısını da. Daha her şey yeni başlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ