ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir zamanlar top 3’un müdavimlerinden olan Ripple şirketinin kripto parası XRP hakkında 2020’nın sonunda mahkemeye başvurdu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir zamanlar top 3’un müdavimlerinden olan Ripple şirketinin kripto parası XRP hakkında 2020’nın sonunda mahkemeye başvurdu. Bu mahkeme, XRP’de ciddi depreme neden oldu. Birçok kripto para borsası XRP’yi mahkeme üzerine liste dışı bıraktı ve XRP’top 3’teki konumunu kaybetti.

SEC, Ripple şirketini piyasaya illegal biçimde menkul değer sunmak suçlaması yöneltiyor. Ripple ise XRP’nin Ethereum ve Bitcoin gibi bir kripto para olduğunu ispatlamaya çalışıyor.

Her açıdan mahkemenin sonucu kripto para piyasalarını derinden etkileyecek. Eğer mahkeme Ripple lehinde sonuçlanırsa XRP’de ciddi bir bullish trend yaşanabilir. XRP 2018 rekoru olan 3.84 doları geçebilir. XRP’deki bu hamle altcoinlerde de sıçramaya neden olabilir. Tersine mahkemenin XRP aleyhine karar vermesi kripto para piyasalarına negatif bir tepkiye neden olabilir. Zira SEC benzer suçlamaları diğer kripto paralara da yöneltebilir.

Mahkeme ne zaman sonuçlanacak? En az 2 ay daha süremiz var! Mahkeme SEC’in istediği ek süreyi kabul etti. Ripple ek sürenin verilmemesi görüşündeydi ama mahkeme savcısı SEC’in talebini kabul etti ve 2 aylık ek süreyi verdi. Bu 2 aylık süre içerisinde SEC, Ripple aleyhinde olabilecek yeni dosyalar ve delillerle karşımıza çıkabilir.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ