Kripto piyasaları çöküşte, 100 milyar dolarlık değer kaybı var

Kripto para piyasaları son günlerde kötü zamanlar geçiriyor. Piyasanın büyük kısmına sahip en iyi 50 dijital para biriminde düşüşler yaşanmasıyla toplam pazar değeri 100 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı.

7 Ocak 2017 tarihinde 800 milyar dolarlık bir pazara sahip olan kriptolar, sadece 3 günde 700 milyar dolarlara kadar geriledi. Bugün, 10 Ocak 2017 tarihinde kripto paralar için toplam piyasa değeri 709 milyar dolar oldu.

Bu büyük düşüş, bir tek Ethereum'u (ETH) etkilememiş gözüküyor. Son zamanlarda gözle görülür bir büyüme yaşayan Ethereum'un arkasından, yüzde 5 bir büyüme ile Bitcoin Cash geliyor.

Büyük zararlar oluştu

2017'nin son zamanlarında başlayan ve bir kaç gün öncesine kadar devam eden büyümesiyle Ripple'da (XRP), yüzde 17 oranlarında bir kayıp yaşadı. 13-14 TL bandını da gören Ripple, şu sıralar 7 TL gibi rakamlardan satın alınabilir durumda. Ripple'ın bu ani düşüşün nedenini Güney Kore'de yaşanan olaylardan sonra panik satışları süslemiş gibi görünüyor. Bu panik satışlarıyla birlikte Ripple yüzde 30'a varan bir değer kaybı yaşamış oldu.

Kripto piyasasında 8. sırada bir diğer para birimi olan Stellar ise yüzde 13'lük bir düşüş yaşadı. Stellar ile birlikte Cardano da piyasaya yenik düşerek; yüzde 13'lük bir düşüş de o yaşadı. Popüler para birimlerinden olan NEM (XEM) de piyasaya mağlup olan para birimlerinden birisi. NEM, yüzde 11'lik bir düşüş yaşadı.

Zararın neresinden dönülürse kârdır

Dash, Tron'u geride bırakarak listeye tekrardan 10.sıradan devam ediyor. Kripto paraların gümüşü olarak nitelendirilen Litecoin ise, geçtiğimiz son 24 saatte yüzde 2'lik bir düşüş yaşayarak düşen piyasaya ortak oldu. IOTA, yüzde 4'e yakın bir değer kaybı yaşadı ve pazarda 9. sırada yer aldı. Piyasanın lideri Bitcoin ise, Aralık ayı sonlarında girdiği düşüş trendinden kurtulmuş gibi görünüyor. BTC, yüzde 4,2'lik bir düşüşle 14 bin dolardan satılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ