Dijital varlık piyasaları dünya çapında çeşitli düzenlemelere tabidir. Ancak şu anda kripto alanı için en uygun olan hangisi?

Kripto Piyasaları Kurumsallaşmalı: Uyumluluk kontrolleri olmalı

Dijital varlık piyasaları dünya çapında çeşitli düzenlemelere tabidir. Ancak şu anda kripto alanı için en uygun olan hangisi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan gelen yasal belirsizlik ve bir dizi eyalet lisanslama gerekliliği sayesinde, ABD'de kripto ticaretinin gelişimi, Over-the-Counter Bulletin Board sorunları için ayrılmış ticaretin durgun sularında sıkışıp kaldı.

Dijital varlık piyasalarının sürekli ve sağlıklı büyümesini sağlamak için, kurumsal kripto ticaretinin pazar payını genişletmek kritik önem taşır. Bu, dijital varlık pazarları için daha iyi bir iş modelidir ve ABD düzenleyicilerini daha hızlı hareket etmeye zorlayacaktır. Bunu kucaklayan dijital varlık piyasaları, daha iyi kontrollerin daha fazla kurumsal likidite çekeceğinin farkına varacak. Burada önemli olan bir yönetim kontrol ilkeleri dizisi arkasında örgütlenmenin nereden başlayacağıdır.

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

Neyse ki, 2018'de kurulan dijital varlık piyasası oyuncuları konsorsiyumu olan Dijital Varlık Piyasaları Birliği veya ADAM, Kasım 2019'da "Davranış Kuralları" yayınlayarak liderliği ele geçirdi. (Asya Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği'nin 2018'de yayınlanan "Dijital Varlık Borsaları için En İyi Uygulamalar" da iyi bir referanstır.) Dijital varlık piyasaları için okunması gereken kod, sekiz temel ilkeye sahiptir: uyumluluk ve risk yönetimi, piyasa etiği, çıkar çatışmaları, şeffaflık ve adalet, piyasa bütünlüğü, saklama, bilgi güvenliği ve iş sürekliliği ve Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele.

Bu temelin atılmasıyla birlikte uygulama gelir. Yine, tekerleği yeniden icat etmeye gerek yoktur - mevcut standartlar ve düzenlemeler, herhangi bir dijital varlık pazarına uyarlanabilecek rehberlik sağlar. Dijital varlıkları benimseyen ve yasal belirsizliği ortadan kaldırmayı amaçlayan bir düzenleyici bulmak için önce Bermuda'ya dönün. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en ilerici dijital varlık düzenleme çerçevesine sahip eyalet olarak övünen Wyoming bile, dijital varlık tüzüğünü Bermuda’ya göre modelledi.

Malta ayrıca yararlı bir kural koyucu düzenlemeye sahiptir (sadece çabalarının patlamasına genel olarak göz yumun), ardından New York geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ