Kaldıraçlı kripto para ticareti yani ödünç alınan fonlarla kripto ticareti önemli risklerle birlikte gelir.

Kripto Piyasası Kargaşası, Ticarette Kaldıraç Risklerini Vurguluyor

Kaldıraçlı kripto para ticareti   yani ödünç alınan fonlarla kripto ticareti  önemli risklerle birlikte gelir. Bu büyük ölçüde piyasanın düzensiz doğasından kaynaklanmaktadır.

Mayıs ayında, son birkaç yılda önemli ölçüde büyüyen kripto para piyasası, bir dizi olumsuz piyasa olayının ardından şiddetli bir şekilde toparlandı ve piyasa değerinin %50'sinden fazlasını kaybetti. 2 trilyon dolarlık şaşırtıcı bir piyasa kaybına neden olan geri çekilme, piyasanın en büyük zayıflıklarından bazılarını da ortaya çıkardı. Biri, tarihsel olarak değişken bir piyasada kaldıracın pervasızca kullanılmasıydı.

Milyarder yatırımcı Mike Novogratz kısa süre önce bu yönü onayladı. Novogratz, genel olarak endüstri için şiddetli bir savaşçıdır ve bir zamanlar Terra ekosisteminin çöküşünden önce ateşli bir destekçisiydi.

Son zamanlarda, piyasadaki kaldıraç miktarını ve getireceği kayıpları hafife aldığını itiraf etti. “Sistemin kaldıracının büyüklüğünü fark etmemiştim. “Profesyonel kurumların bilançolarında ortaya çıkacak ve zincirleme bir zincire neden olacak kayıpların büyüklüğünün insanlar tarafından beklendiğini sanmıyorum” dedi.

Bu haftanın başlarında Cointelegraph'a konuşan KoinBasket Kurucusu ve CEO'su Khaleelulla Baig, piyasanın gerçekten aşırı kaldıraçlı olduğu ve toparlanmasının biraz zaman alacağı görüşünü pekiştirdi:

“Kripto piyasaları hala Ar-Ge aşamasında ve özellikle teminat ve kaldıraç üzerine kurulu olanlar olmak üzere birkaç kripto projesinin daha başarısız olduğunu görmek bizi şaşırtmamalı.”

Düzenleyicilerin, yatırımcıları korumak için kaldıraç boşluğunu inceleme ihtimalinin yüksek olduğunu da sözlerine ekledi, “bu olaylar düzenleyicilere ve endüstri katılımcılarına gelecekte bu tür felaketlerden kaçınmak için sağlam mekanizmalar inşa etmeleri için kapılar açmış olsa da.”

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç, alım satım için ödünç alınan sermayenin kullanımına yöneliktir ve genellikle önemli risk yönetimi deneyimine sahip profesyonel tüccarların emrindedir.

Kaldıraçlı ürünlerle ticaret yapmak için, tüccarların genellikle bu tür ticareti destekleyen bir komisyoncu ile minimum depozito yatırması gerekir. Marj ticaretini destekleyen platformlar, yatırımcılara daha büyük pozisyonlar açmaları için para ödünç verir.

Belirli bir sürenin üzerinde tutulan pozisyonlar, teminat olarak tutulan paradan kesilen faize tabidir. Maliyetler genellikle değişir ve açık marj pozisyonlarına verilen para miktarına bağlıdır.

Marj hesaplarındaki kar ve zararlar, açılan pozisyonun tam boyutuna dayandığından, kazançlar ve açıklar büyütülür. Bu nedenle, yüksek kaldıraç stratejileri kullanan deneyimsiz yatırımcıların, yüksek piyasa oynaklığı anlarında aşırıya kaçması muhtemeldir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kriptoda kaldıraçlı ticaret, piyasanın değişken doğası nedeniyle birçok tasfiyeye yol açar. Bir kripto veri analizi ve vadeli işlem platformu olan Coinglass'ın verilerine göre, kripto piyasası her hafta yüz milyonlarca doları tasfiye ediyor.

Örneğin, 13 Haziran'da, piyasa herhangi bir uyarı olmaksızın çöktükten sonra 24 saat içinde 1 milyar doların üzerinde token tasfiye edildi. Tasfiyelerin çoğu aşırı kaldıraçla ilişkilendirildi.

Tarihsel olarak, aşırı kaldıraçlı ticaret, özellikle de sürekli negatif piyasa güçlerinin ardından önemli sayıda kilit oyuncu aynı anda tasfiye edilirse, bir balon patlamasına yol açar.

Firması, yatırımcıların kripto endekslerinde ve çeşitlendirilmiş kripto portföylerinde ticaret yapmasına yardımcı olan Baig, birçok perakende ve kurumsal tüccarın kripto ile uğraşırken yaptığı bazı yaygın hataları vurguladı.

CEO'ya göre, birçok kripto tüccarı, özellikle kayıpların sınırlandırılması söz konusu olduğunda, zayıf risk yönetimi becerilerine sahip. Kripto yatırım risklerinin ideal olarak bir kişinin portföyünün %15'ini geçmemesi gerektiğini belirtti. Tabii ki, bu kural nadiren takip edilir, bu nedenle sürekli temizlemeler.

Ayrıca, bu tür senaryolardan kaçınmak için riskleri kripto yatırımlarına yayma ihtiyacından bahsetti ve yatırımcıların müstehcen olmamak için risklerini uzun vadeli varlıklar arasında yaymaları gerektiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ