Kripto para piyasası bu Cuma ve Cumartesi günlerinde güçlü bir düşüş yaşadı. Neredeyse bütün kripto paralar değer kaybederken  Cardano, Qtum ve Neo'nun %10 luk büyümesi dikkat çekti.

Diğer yandan, Bitcoin Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 15.266$ Cumartesi günü 12.350$ seviyelerine kadar düştü. Son iki hafta, orjinal kripto paralar için çok uçucu oldu ve birçok değer kaybı yaşandı, Aralık 17, 2017'de 20.000$ değerinde bir rekor kırdı ve yalnızca tek bir gün bu seviyede tutunarak devam eden günlerde %32'lik bir değer kaybetti. Aynı zamanda marketteki üstünlük yüzdesi de %38 lere kadar düşüş gösterdi.

Bitcoin Fiyat Tablosu

En son düşüş, bu eğilimin devam edeceğinin habercisi gibi görünüyor ve henüz gözle görünür bir toparlanma yaşanmıyor.

Ethereum'u piyasa değeri ile yer değiştiren Ripple, son iki günde benzer şekilde en az %20 oranında düşüş gösterdi. Bu hafta sebebi bilinmemek ile birlikte neredeyse tüm kripto paralar negatif yönde seyrettiler.

Neyse ki Ethereum sahipleri bu düşüş aslında çokta etkili olmadı diyebiliriz tabi ki diğer coinlerde ki düşüş oranları ile karşılaştırılırsa. 769 $ 'dan 685 $' a düşüş, sadece %11 değer kaybı oluşturuyor, Bitcoin ve Ripple performansına göre  karşılaştırılma yapıldığından tablo çok daha düzgün. Özellikle son 24 saat içinde %2,22 oranında hafif toparlanma da mevcut.

Genel olarak 2017, Ethereum için iyi bir yıl olmuştur, madeni paranın sadece 8 $ 'dan 750 $ ve sonrasında kendi zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğini görüyoruz ve bugüne kadar bu dinamiği korumaktaydı. (2017 yılında %10.000 değer artışı yaşadı.)

Diğer kendini kanıtlamış kripto paralar ise, Bitcoin Cash, Litecoin, NEM, Dash, Monero ve diğerleri de dahil olmak üzere son iki günde değer kaybetti. Bu yıl, coinlerin büyük çoğunluğu için son derece olumlu bir yıl olmuş olsada son iki gündür yaşanan bu büyük düzeltmeler sağlıklı çıkışlar öncesinde bir toparlanma sinyali olabilir.

Konuyu daha çok yorumlamak gerekirse, evet bir crash gerçekleşecekmi yoksa bu düşüşler daha sağlıklı çıkışlar için bir sinyal midir? Bunu tahmin edebilmek ve bilmek çok zor bir şey dir. Zaten kripto paralarda herzaman bir güvensizlik olmuştur. Fakat büyük resime bakıldığında geçtiğimiz yıllarda yaşanan büyük market çöküşlerine pek benzer bir durum ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyemem. Tabiki 2018 yılından herkesin beklentisi boğa piyasasının daha ağırlıkta devam etmesidir. Fakat parabolik yükselen grafikler zaman zaman balon teorisini doğrular yönde hareket ediyor.

Bu durumun aynısı Mt.Gox hacklenmeden öncede gerçekleşmişti. Mt.Gox hacklendikten sonra balon patlamış ve "Return to the Mean" kısmına kadar düşmüş hatta 2014 yılı boyuncada o seviyede seyretmişti. Eğer bu durum tekrarlar ise, market cap büyük bir hacim kaybı yaşayacaktır eğer tekrar etmez ise işte ozaman 100.000$ seviyelerini konuşmaya başlayabiliriz. Çok riskli bir dönemde olduğumuzu düşünmekte fayda var "Media Attention" bölgesinde olduğumuz bir dönemde de olmamız mümkün Bitcoin için 20.000$ seviyeleri bence "New Paradigm!" seviyesi değildir. Belkide ilk "Bear Trap" kısmında bile olabilir o yüzden pozisyonlarınızı alırken kendi içinize sinecek şekilde almanızı tavsiye ederim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ