Yatırımcılar 75 baz puanlık bir faiz artışı görmesi beklenen iki günlük bir Fed toplantısına hazırlanırken kripto piyasası kırmızıya döndü.

Kripto Piyasası, Yaklaşan Fed Toplantısından Önce Düştü

Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto para birimlerinin fiyatı, Federal Rezerv'in gösterge faiz oranını yaklaşık otuz yılın en büyük artışı olan %0,75 oranında artırması beklendiği için Pazartesi günü düştü.

Şu sıralar Bitcoin, son 24 saat içinde %2.8 düşüşle yaklaşık 21.935 $ ile haftalık en düşük seviyesine geriledi ve piyasanın ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, gün için yaklaşık %5 düşüşle mevcut 1.528 $ değerine ulaştı.

En büyük on kripto varlığı arasında Cardano, gün içinde neredeyse %7'lik bir düşüşle en ağır darbeyi alırken, onu Solana (% -4,35), Dogecoin ( %-4,4) ve XRP (%-4,15) izliyor.

CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, tüm kripto para birimlerinin birleşik piyasa değeri geçen Çarşamba günü 1,08 trilyon dolardan basın saatine kadar 1 trilyon dolara düştü .

En son fiyat hareketi, ABD merkez bankasının faiz oranlarını 75 baz puan daha artırmasıyla tamamlanması beklenen Salı günü başlayacak iki günlük Federal Rezerv toplantısı öncesinde geldi.

Fed yetkilileri, Haziran ayındaki 75 baz puanlık artış da dahil olmak üzere, bu yıl gösterge kısa vadeli borçlanma oranlarını % 1,5 oranında artırdı. Bu, yaklaşık otuz yılda en büyük artış anlamına geliyor.

Faiz oranları ve kripto

Fed'in büyüyen enflasyonu frenlemek için ana silahı olarak gördüğü hareket, faiz oranını (bankaların gecelik krediler için birbirlerinden talep ettikleri oran) %2,25 ila %2,50 hedef aralığına yükselecek, yani pandemi dönemi için destek. ABD ekonomisi fiilen sona eriyor.

Federal fon oranı yükseldiğinde, bu tüm ekonomiyi etkiler: ayarlanabilir oranlı ipotekler, konut kredisi kredi limitleri, kredi kartları, öğrenci borçları ve tasarruf mevduatları ve diğer krediler daha pahalı hale geliyor.

Buradaki fikir, daha az erişilebilir borçlanmanın tüketici talebini azaltacağı ve böylece enflasyonu düşüreceğidir.

İlginç bir şekilde ABD enflasyonu, Fed'in Mart ayında oranları artırmaya başlamasından bu yana hızlandı. Gaz, gıda ve kira fiyatlarındaki artış, rakamı kırk yılın en yüksek seviyesi olan %9,1'e fırlattı.

Faiz oranı artışları aynı zamanda hisse senetleri, kripto para birimleri ve diğer riskli yatırımlar üzerinde de etkili olabilirken, sermaye girişlerinde ve nihayetinde ekonomik büyümede düşüş risklerini de beraberinde getirebilir.

ABD'de faiz oranlarında beklenen artış, geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi'nde gösterge faiz oranını %0,5 artırdığı benzer bir hamleyi takip ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ