Çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen teminat miktarı, son iki hafta içinde toparlandı ve bu da satıcıların enerjilerinin tükendiğini gösteriyor.

Kripto Satış Baskısı Azalınca DeFi Alanında Toparlanma Sürüyor

Çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen teminat miktarı, son iki hafta içinde toparlandı ve bu da satıcıların enerjilerinin tükendiğini gösteriyor.

Düşüş baskısı hafifledikçe ve kripto piyasası satışları azaldıkça, DeFi'ye daha fazla teminat pompalanıyor.

DeFi Alanı Toparlanıyor

Çeşitli DeFi analitik platformları, kilitlenen toplam değerin son birkaç hafta içinde istikrarlı bir şekilde arttığını, bitcoin ve büyük altcoinlerin ise çoğunlukla yatay işlem gördüğü konusunda hemfikir.

DeFiLlama, listelenen platformlarda TVL'de 92 milyar doların altına düştüğü Haziran sonundan şu anki 111 milyar dolarlık seviyelere %20'lik bir kazanç bildiriyor. DappRadar, Haziran sonundan bu yana %16 artarak bugün 89 milyar dolara ulaşan TVL'de benzer bir artış gördü. Bu arada, çok daha az protokol listeleyen DeFiPulse, aynı dönemde %12'lik bir artış kaydederek mevcut 54 milyar $ seviyelerine ulaştı. CoinGecko'nun TVL rakamları, bugün 76 milyar dolarlık bir rakamla 27 Haziran'dan bu yana %24'lük bir artış gösteriyor.

BSCproject'e göre Binance Smart Chain tabanlı protokollerdeki TVL de 28 Haziran'da 17,1 milyar dolardan 13 Temmuz'da 19,5 milyar dolara yükseldi. %14'lük kazanç, DeFi sektörünün geri kalanıyla uyumludur ve bu, BSC'nin artık daha hızlı büyümediğini göstermektedir.

Hareket, hala kripto varlıklarını elinde bulunduranların piyasalara satmak yerine DeFi'ye yatırım yapmayı tercih ettiğini gösteriyor. Toplam kripto pazarının kendisi, son iki ayda nispeten sabit kaldı ve 1,5 trilyon dolar ile 1,7 trilyon dolar arasında dalgalandı.

En iyi DeFi protokolleri açısından, üç analitik sağlayıcının farklı sonuçları var. DeFiLlama, 9,3 milyar dolarla Curve Finance'i en üstte sıralıyor, DappRadar, Uniswap'ın 8,3 milyar dolarla liderliğini yapıyor ve DeFiPulse, TVL'de 10.5 milyar dolarla pazar lideri olarak Aave'i tercih ediyor.

Sektör gözlemcileri, DeFi kullanıcılarının sayısının üç milyona ulaştığını da kaydetti. Ancak, Alex Krüger'in gözlemlediği gibi, bu rakamın muhtemelen fazla tahmin edilmesi muhtemel. Krüger, “kullanıcı başına birden fazla adres vardır. Gerçek kullanıcı sayısının 1.200.000-800.000 aralığında olduğunu tahmin ediyorum.” diyor.

BTC borsa çıkışları artıyor

Bu TVL kazançlarını destekleyen bir ölçüm, son iki hafta içinde artan borsalardan çıkıştır. Yatırımcılar ve traderlar satmaya hazırlanırken, normalde Nisan ve Mayıs aylarında olduğu gibi kripto varlıklarını borsalara taşırlar.

Yatırımcılar ve traderlar biriktiğinde, haftalık analiz raporunda zincir içi analitik sağlayıcı Glassnode'a göre tam olarak olan şey olan borsa çıkışları artar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ