Kripto şirketleri, 1 Nisan'dan itibaren Hindistan'da "son derece riskli" ve düzenlenmemiş kripto para birimlerini teşvik ederken bir sorumluluk reddi beyan etmek zorunda kalacaklar.

Kripto şirketleri, 1 Nisan'dan itibaren Hindistan'da "son derece riskli" ve düzenlenmemiş kripto para birimlerini teşvik ederken bir sorumluluk reddi beyan etmek zorunda kalacaklar.

Hindistan Reklam Standartları Konseyi (ASCI), yerel haber raporlarına göre, tüm sanal dijital varlıkların (VDA) ürün ve hizmet kampanyalarında sorumluluk reddi beyanını "belirgin ve kaçırılmayacak" bir şekilde koymak zorunda kalacağını söyledi. Sektör paydaşları, hükümet ve mali düzenleyicilerle de istişareler yapıldıktan sonra yapılan yönergelerin duyurusu, tartışmalı ürün ve hizmetlerin reklamlarının artmasıyla birlikte geliyor.

Ülkede Kripto Para Birimleri Hala Düzenlenmemiş Durumda

Hükümet henüz kripto para birimleri hakkında bir yasa çıkarmadı, ancak bu tür işlemlerden elde edilen kazançlar için bir vergi önerdi, kripto şirketleri bunu sektörü meşrulaştırmak için bir hareket olarak memnuniyetle karşılarken, merkez bankası kripto para birimleri üzerinde tam bir yasaklama çağrısında bulundu. Bu tür faaliyetlerin finansal istikrar için bir tehdit olduğunu söylüyor.

“Sanal dijital varlıkların ve hizmetlerin reklamının, bunun yeni ve henüz gelişmekte olan bir yatırım yolu olduğu düşünüldüğünde, özel bir rehberliğe ihtiyacı var. ASCI Başkanı Subhash Kamath, bu nedenle, tüketicileri risklerden haberdar etmeye ve onlardan dikkatli olmalarını istemeye ihtiyaç var” dedi.

Yönergeler, Kripto Reklam Verenlerinin Bir Sorumluluk Reddi Beyanı Taşıması Gerektiğini Belirtir

Kılavuza göre, kripto şirketlerinin “kripto ürünleri ve NFT'ler düzenlemeye tabi değildir ve oldukça riskli olabileceğini belirten bir sorumluluk reddi beyanı taşımalıdır. Bu tür işlemlerden kaynaklanan herhangi bir zarar için düzenleyici bir başvuru olmayabilir” . ASCI, basılı veya statik reklamlardaki reklam alanının beşte birinin sorumluluk reddine ayrılması gerektiğini, bir videoda ise düz bir arka plana karşı sona yerleştirilmesi gerektiğini ve metni normal hızda sesli bir şekilde okuması gerektiğini söyledi. Video reklamlarda sorumluluk reddi en az 5 saniye ekranda kalmalı, iki dakikayı aşan uzun format reklamlarda ise reklamın hem başına hem de sonuna yerleştirilmelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ