Chainalysis tarafından hazırlanan yeni bir rapor, DeFI'nin suçlular için yeni yollar sunması nedeniyle kripto suçunun 2020'de sadece 7,8 milyar dolardan 2021'de 14 milyar dolarla yeni bir rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Chainalysis tarafından hazırlanan yeni bir rapor, DeFI'nin suçlular için yeni yollar sunması nedeniyle kripto suçunun 2020'de sadece 7,8 milyar dolardan 2021'de 14 milyar dolarla yeni bir rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Bu büyümeye rağmen, suç, toplam hacim yüzde 567 artarak 16 trilyon dolara ulaştığı için yüzde 0.15 ile şimdiye kadarki en küçük kripto işlem yüzdesini oluşturdu.

New York blockchain analitik firması Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, 2021'de kripto suçları yeni bir zirveye ulaştı. Suçlularla bağlantılı cüzdanların 2021'de 14 milyar dolar aldığını, DeFi'nin bu suçlulara dolandırıcılık kurbanları için başlıca bir yol sunması nedeniyle 2020'de aldıkları 7,8 milyar dolardan yüzde 79'luk bir hacim artışı elde ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, bu artışa rağmen, suç, tüm kripto etkinliğinin sadece yüzde 0.15'i ile şimdiye kadarki en düşük yüzdeyi oluşturdu.

“2022 için Kripto Suç Eğilimleri” başlıklı rapor, 2021'de kripto endüstrisinde suçu neyin tetiklediğine ve yasa dışı faaliyetlerde en büyük artışı hangi sektörlerin gördüğüne baktı. 2020'de suç gelirlerinde bir düşüşten sonra, 2021'de çalıntı fonlar ve terör finansmanının önüne geçerek en büyük yüzdeyi dolandırıcılık oluşturuyor.

Geçen yıl kripto suç gelirleri açısından en yüksek mutlak değerleri 14 milyar dolarla görürken, en büyük sürpriz, suçun toplam kripto işlemlerinin en düşük yüzdesini oluşturduğu yıl olmasıydı.

Yüzde 0.15 ile 2020 rakamlarının sadece dörtte biri ve yüzde 3.37 ile şimdiye kadarki en yüksek rakam olan 2019 rakamından 22 kat daha düşüktü. Ve o zamanlar bile, bir dolandırıcılık, 4 milyar dolarlık PlusToken şeması, gelirlerin çoğunu oluşturuyordu.

Chainalysis ayrıca, geçen yıl en büyük artışı iki suç kategorisinin gördüğünü tespit etti: Dolandırıcılık ve çalıntı fonlar, DeFi her ikisinin de büyük bir bölümünü oluşturuyor.

2021'de kripto sahiplerinden 7,8 milyar dolar çalındı ve 2,8 milyar dolar halı çekme yoluyla çalındı. Rapora göre, Chainalysis'in takip ettiği diğer tüm halılar bir DeFi platformuydu, ancak açık ara farkla en büyüğü olan biri hariç.

2021'de halı çekme nedeniyle kaybedilen toplam değerin yaklaşık %90'ının, borsa kullanıcıların para çekme kabiliyetini durdurduktan kısa bir süre sonra CEO'su ortadan kaybolan tek bir sahte merkezi borsaya, Thodex'e atfedilebileceğini belirtmeliyiz.

Chainalysis, DeFi'de halı çekmenin oldukça yaygın olmasının iki nedeni olduğunu söylüyor. Birincisi, geçen yıl yüzde 912 artan işlem hacmiyle DeFi hakkında çok fazla yutturmaca var. Diğer bir sebep ise, geliştiricilerin fonlarla öylece ortadan kaybolmalarının göreli kolaylığı ve neredeyse tüm durumlarda, suçları için asla kitap haline getirilmemeleridir.

Kripto para birimi büyümeye devam ederken, kullanıcıların güvenli bir şekilde işlem yapabilmelerini ve suçluların bu yeni varlıkları kötüye kullanamamasını sağlamak için kamu ve özel sektörlerin birlikte çalışması zorunludur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ