Michael Saylor, Bitcoin yarı tanrısı haline gelerek kendisini ve şirketini yeniden icat etti ve şu anda BTC'de 6 milyar doları kontrol ediyor.

Michael Saylor, Bitcoin yarı tanrısı haline gelerek kendisini ve şirketini yeniden icat etti ve şu anda BTC'de 6 milyar doları kontrol ediyor. CZ, kriptodaki en zengin adam olabilir ve Gary Gensler, kriptonun temelli kalmasını ve doğru hareket etmesini sağlayan büyük kötü kurt.

Michael Saylor

Elon Musk tüm dikkatleri üzerine çekti ve haklı olarak, çünkü insan ırkını başka bir gezegene götüren adam o olabilir. Ancak şirketi Tesla, 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın almasına rağmen bir kısmını “likiditeyi test etmek” için boşalttı, halka açık bir şirket için bilançosunda hala en büyük BTC sahibi değil.

Bu unvan, iş zekası yazılımı sağlayan bir şirket olan Microstrategy'ye aittir. Bitcoin yarı tanrısı Michael Saylor tarafından yönetilen şirket, 2021'de bilinmezlikten yükseldi ve Saylor'un Bitcoin'i destekleme kararı nedeniyle en iyi performans gösteren hisse senetlerinden biri haline geldi.

Şirket, Bitcoin'i ilk kez geçen yıl 4. çeyrekte aldı ve 250 milyon dolara yaklaşık 21.000 BTC aldı. O zamandan beri bir satın alma çılgınlığı yaşıyor ve dün 30 Aralık'ta hala kasasına BTC ekliyordu.

Saylor, eğer varsa, bir Bitcoin boğasıdır. Düştüğünde bile BTC hakkında cesur iddialarda bulunmaktan asla çekinmedi. Yapabileceğiniz en iyi şey 10 trilyon dolarlık altının tamamını satmak ve Bitcoin satın almak.

“Daha önce de söyledim, Bitcoin sonsuza kadar yükseliyor.”

“Çalışanlarımız daha mutlu, müşterilerimiz daha mutlu, markamız Bitcoin stratejisini üstlenmemizden bu yana yüz kat arttı.”

“Ev, yaşanacak bir yerdir. Bitcoin yaşamanın bir yolu.”

Saylor sadece konuşmak değildir. Kişisel olarak kendi parasını Bitcoin'e yatırdı. Bir hafta önce, görünüşe göre ortalama 9.882 $ 'dan satın aldığı 17.732 BTC'ye kişisel olarak sahip olduğunu açıkladı. Bu zula, satın alma sırasında 175 milyon dolar iken şimdi 840 milyon dolar değerinde. BTC'nin Kasım ayındaki zirvesinde, zulası 1,2 milyar dolar değerindeydi.

Ve Saylor'un Bitcoin'e katkıda bulunması sadece satın alarak değil. Bitcoin hakkında konuşmak için neredeyse her gün podcast'lerde, TV röportajlarında, dergi ve gazete röportajlarında, seminerlerde ve konferanslarda görünür. Bu yılın başlarında Bitcoin Madencilik Konseyi'nin oluşumunda etkili oldu. Kuzey Amerika'daki Bitcoin madencilerinden oluşan konsey, Bitcoin madenciliğini çevreye daha az zararlı hale getirmenin yollarını arıyor.

Bununla birlikte, tartışmaları olmadan değil. Örneğin, Eylül ayında, fiyatın önemli bir darbe aldığını gören bir BTC dökümünün arkasında olmakla suçlandı. Bu, halka açık şirketinin sahip olduğu tüm BTC'yi özel bir kuruluşa devrettikten sonraydı, yani herhangi bir düzenleyici onay almadan satabilir.

Changpeng "CZ" Zhao

Dorsey, Musk ve Saylor, sesli BTC destekçileri olarak bilinirken, Changpeng Zhao çok daha çekingen, ancak daha fazla olmasa da aynı derecede etkili.

CZ, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'in kurucusu ve CEO'sudur. Benzer bir borsa kurma fırsatını görmeden önce OKCoin'de mühendisti, ancak Çin merkezli ve küresel çekiciliği vardı.

Binance, küresel ticaret endüstrisini belirleyen platform olmakla birlikte, CZ fiili bir kral yapıcı haline geldi. Sevdiği kripto para birimleri, Binance'deki çok çeşitli ticaret çiftleri tarafından desteklenerek katlanarak yükseliyor. Bitcoin SV gibi karşı olduğu kişiler büyük bir darbe aldı. BSV'nin Binance ve Kraken gibi diğer birkaç üst düzey ticaret platformunda listeden çıkarılmasının arkasındaki adamdı.

Dünyanın en büyük borsasının çoğunluk sahibi olan CZ, epey para kazandı. Aslında, kriptodaki en zengin adam olabilir. Binance 200 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve Forbes tarafından borsadaki mülkiyetinin yaklaşık yüzde 30 olduğu söylendiğinde, bu onu 66 milyar doların üzerine çıkarıyor. Bu, şu anda piyasa değeri 87 milyar dolar olan Binance Coin'in toplu toplamı da dahil olmak üzere sahip olduğu tokenleri hesaba katmadan önce.

Ancak CZ parayı pek umursamıyor ya da öyle diyor. Yakın tarihli bir röportajda, sadece dünyayı Web3'e dönüştürmek ve getirmek istediğini söyledi. Ve öldüğü zaman, servetinin çoğunu vermek istiyor.

CZ, ne yazık ki, yılın çoğunu düzenleyicilere yönelerek geçirdi. Borsası, bir düzineden fazla ülkede kısmen veya tamamen yasaklanmak da dahil olmak üzere çeşitli düzenleyici eylemlere konu oldu. Hatta borsasının en başarısız olduğu yer olan uyumluluk geçmişine sahip birinin yolunu açmak için Binance CEO'su olarak görevinden ayrılacağını bile belirtti.

Gary Gensler

Bu listedeki herkes, Gary Gensler dışında bir kripto para birimi hayranı ve ateşli bir destekçisidir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı büyük bir kripto hayranı değil.

Gensler, bu yıl Nisan ayında Jay Clayton'ın yerine SEC'i devraldı. Tüm sektör, yıllardır kripto yanlısı bir şampiyon olduğu için bunun sektör için daha fazla olanak sağlayan düzenlemeler anlamına geleceğinden umutluydu. MIT'de bir blok zinciri kursu bile verdi.

Ama Gensler'in başka planları vardı. Sektöre karşı hoşgörülü olmayacaktı ve bunu çok erken bir zamanda netleştirdi. SEC başkanı olarak kısa kariyerinin belirleyici olaylarından biri, SEC'e karşı Ripple davası olmuştur. Clayton'dan devraldı ve davayı ikiye katladı ve daha aylarca sürecek gibi görünüyor. Ayrıca Lend ürünü için Coinbase de dahil olmak üzere diğer şirketlerin peşine düşmekten korkmadı.

Gensler'in saltanatının en olumlu sonucu, bir Bitcoin ETF'sini onaylaması oldu. Clayton onlara karşı kararlıydı, ancak Gensler Ekim ayında ProShares Bitcoin Strategy ETF'yi onayladı ve bu anında bir başarıydı. Bu ETF, Bitcoin'i takip eden ayda yeni bir rekor seviyeye iten kuyruk rüzgarıydı.Bununla birlikte, birkaç vadeli ETF'yi onayladıktan sonra bile, bir spot ETF'yi onaylamayı reddettiği için hala Grayscale'in beğenileriyle karşı karşıya.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ