Elon Musk, Dogefather olmaktan Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık BTC satın almasına ve ardından BTC ödemelerini askıya almasına kadar kriptoda en etkili figür oldu.

Elon Musk, Dogefather olmaktan Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık BTC satın almasına ve ardından BTC ödemelerini askıya almasına kadar kriptoda en etkili figür oldu. Piyasayı hareket ettiren diğer kişiler arasında eski Twitter patronu Jack Dorsey, Michael Saylor, Changpeng Zhao, Gary Gensler ve daha fazlası vardı.

2021 çok hareketli geçti. Pandemiye rağmen, yıl hiç bitmeyen değişiklikler ve bükülmeler gördü ve kripto da farklı değildi. Sektör, hamleleri ve hatta bazen tweetleri milyarlarca dolar piyasa değerini hareket ettiren bazı popüler isimlerin, bazıları diğerlerinden daha fazla öne çıktığını gördü. Elon Musk taburu yönetti, ancak Michael Saylor, Gary Gensler ve Jack Dorsey gibi diğerleri de önemli bir rol oynadı.

Elon Musk

2021'de karizmatik Tesla patronu Elon Musk olmasaydı dünya nasıl olurdu? Şimdi dünyanın en zengin adamı birden fazla yönden etkili oldu, o kadar ki Time Magazine onu Yılın Kişisi seçti.

Musk'ın kriptodaki etkisi oldukça büyük, hatta bazı durumlarda çok büyük oldu. Piyasa onun hamleleriyle yaşadı ve öldü, hatta tweetlerine kadar uzandı. 'Dogecoin' kelimesini içeren bir tweet, memecoin'in piyasa değerini önemli yüzdelerde, bazen yüzde 25'e kadar yükseltir.

Musk, gündemini zorlamak için bu yeni keşfedilen tarikat benzeri takipçileri sağarak dikkat çekmekten asla çekinmeyen biri olmadı. Şaka olarak yaratılan ve iki mühendis tarafından terk edilen bir kripto para birimine her türlü övgüyü yığarak Dogecoin'i pompaladı. Saturday Night Live'da göründüğü ve DOGE'yi terfi ettirdiği, hatta kendisine Dogefather dediğini hatırlıyor musunuz?

Bütün bunlar, bir birey olarak hareket ettiği zamandı. Tesla patronu olarak piyasaları etkilediğinde ikinci bir taraf vardı. Musk, elektrikli araç şirketine fikirlerini her zaman empoze etmenin bir yolunu buldu ve Bitcoin ile farklı değildi.

Bu yıl, şirketinin 1,5 milyar dolar değerinde BTC satın aldığını duyurdu. Bu, fiyatı o kadar artırdı ki, bir ay içinde şirket yatırımından 1 milyar dolar kazandı. Analistler, Tesla'nın birincil işi olan araba satmaktan ziyade BTC'den daha fazlasını kazanma şansına sahip olduğuna bile dikkat çekti.

Orada durmadı. Musk, Tesla'nın EV araçları için ödeme için BTC'yi kabul etmeyi planladığını duyurdu. Bu, bir kez daha aynı 'aya' etkisine sahipti.

Ancak, hızla kötüye gitti ve BTC enerji tüketimine yönelik eleştirilerin ardından Tesla'nın şampiyon olduğu, kriptoyu düşürdü. Gelecekte tekrar kabul edeceğine dair bazı sözler verdi, ancak hepimiz sadece itibarını kurtardığını ve 'oyuncağı' ile işinin bittiğini biliyorduk. Ardından gelen fiyat düşüşünden kaynaklanan kayıp.

Musk, DOGE'yi bir ödeme yöntemi olarak ölçeklendirmek ve hizmet etmek için zorlamak da dahil olmak üzere alan için çok daha fazlasını yaptı .Zor zamanlar olsa da kriptonun dünya çapında daha popüler hale gelmesine kesinlikle yardımcı oldu.

Jack Dorsey

Jack, arkadaşı Musk kadar tartışmalı değil. Ancak, o da oldukça etkili olmuştur. Twitter patronu olarak ancak Kasım ayında istifa etti ve Twitter kripto alanı için sıfır noktası olduğundan, etkisi çok büyük oldu. Musk'ta olduğu gibi, onun için Bitcoin olan ve Bitcoin'den başka bir şey olmayan en sevdiği kriptoyu zorlamak için şirketlerini kullandı.

Bu yıl, Bitcoin devrilmesini Twitter'a entegre ederek içerik oluşturucuların hayranlarından cüzdanlarında birkaç dolar almalarını sağladı. Ancak hesaba katmadığı şey, Bitcoin'in işlem ücretlerinde ortalama 3 dolar olması ve bu nedenle, 5 dolarlık bir bahşiş, taşıma sırasında kaybedilen değerin yarısından fazlasını görecektir.

Birkaç ay önce Jack, şirket içinde kesinlikle kripto ve merkezi olmayan uygulamalara odaklanan bir ekip olan Twitter Crypto'yu da başlattı. Ekip ayrıca Twitter'ın platformunu merkezden uzaklaştırma projesi olan Bluesky'ye de entegre olacak. Bu, teorik olarak, şu anda sahip olduğu kontrolün çoğunu ortadan kaldıracak ve ardından değer önerisini ortadan kaldıracaktır .

Jack, diğer şirketi Square ile daha da fazlasını yaptı. Yeni başlayanlar için, Square'in adını Block olarak bile değiştirdi  ve bunun için ticari marka savaşlarına girmesine rağmen. Amaç, bir blok zincirinin derinliklerine dalmaktı veya “satıcılarımızı bulduğumuz mahalle blokları, müzikle dolu blok partileri…” anlamına gelebilirdi.

Square's Cash App, çeyrekte 2,5 milyar doların üzerinde değişen satışlarla Bitcoin satın almak için en uygun yollardan biri olmaya devam etti. Jack ayrıca Bitcoin için Square ile merkezi olmayan bir borsa kuruyor.

Jack bir Bitcoin maksimalistidir . Bu onun için temelde Bitcoin'dir veya bozuk para olmadığı anlamına gelir. Bunu yıl boyunca çok net bir şekilde ortaya koydu, buna dalga geçmek de dahil. Ethereum'da çalışıyor ve hatta Vitalik Buterin ile bir takas yapıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ