TPS Capital, Three Arrows'tan bağımsız olduğunu iddia ediyor ancak iflas işlemlerinin bir parçası olarak yapılan yasal açıklamalar, iki firma arasında bir işlemler ağını ve tanıdık yüzleri gösteriyor.

Tai Ping Shan (TPS) Capital, Three Arrows Capital ile ilişkisini gizleyen karmaşık bir kurumsal yapı yarattı ve daha sonra bağımsız olduğunu iddia ederek “pasif yatırım” dışında herhangi bir bağlantıyı reddetti. Ancak Three Arrows'un tasfiye memurları tarafından hazırlanan mahkeme dosyaları, ikisinin sıkı bir şekilde bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Daha önceki bir açıklamada TPS, "3AC ile en son anlaşmamız, borç verenler ve 3AC arasında bir kredi aracısı olarak hareket etmekle sınırlıydı" dedi. Ancak mahkeme belgeleri, mahkeme dosyalarında atıfta bulunulan talep mektuplarına göre, TPS'nin daha sonra temerrüde düştüğü krediler için garantör olarak hareket eden aslında Three Arrows olduğunu gösteriyor.

Yeni bilgiler, hızla başlayan bir ayı piyasasının baskısını ve Luna'nın çöküşünü sürdüremeyen eski Singapur hedge fonunu çevreleyen karışık ağa yeni ayrıntılar ekliyor.

Mahkeme dosyalarında bulunan bir talep mektubuna göre, TPS Capital Nisan ayı sonlarında Arrakis Capital'den 20 milyon USDC kredi aldı ve TPS'nin alım satım hesabı için bir marj çağrısını yerine getirememesi ve ek sermaye katkısı yapamaması nedeniyle Haziran ortasında temerrüde düştü.

Three Arrows'u TPS Capital kredisi için garantör olarak listeleyen benzer bir yapı, Seyşeller'de kayıtlı bir kripto fonu olan Mirana Corp. tarafından Haziran başında verilen bir kredi için yayınlanan bir talep mektubunda bulundu.

Kredilerin vadeleri, dosyalanan mahkeme belgelerine dahil edilmedi.

Belgeye göre, kredinin başlangıcından bu yana bitcoin fiyatının %10'dan fazla düşmesi durumunda kredi, TPS Capital'in ek sermayeye katkıda bulunmasını gerektiriyordu. Buna ek olarak, 14 Haziran'a kadar bitcoin fiyatı 23.510 dolarlık marj tamamlama seviyesini aştı, ancak TPS borç verenin onunla temas kurma girişimlerine yanıt vermedi.

Mirana daha sonra Singapur'da Three Arrows'a dava açtı, ancak o sırada başvurular TPS Capital'den bahsetmedi.

TPS Capital alacaklılarından talep mektupları aldığından, zincir üzerindeki verilere atıfta bulunan mahkeme belgeleri, Three Arrows'un TPS Capital tarafından kontrol edilen bir cüzdana 31 milyon dolarlık kripto aktardığını gösteriyor.

Tutar, TPS Capital'in alacaklılara borçlu olduğu miktara benzer olsa da, fon transferinin amacının bu olup olmadığı bilinmiyor.

Mahkeme dosyası ayrıca, Three Arrows'un 10,9 milyon USDT'yi başka türlü bilinmeyen bir adrese aktardığını ve bunun daha sonra ikinci bir bilinmeyen adrese aktardığını not ediyor.

Mirana'nın Three Arrows'a ödünç vermesi durumunda, tüm yazışmalar Three Arrows'un kurucu ortağı Kyle Davies'e yönlendirildi. Arrakis'in kredisi için, TPS için yetkili bir ajan olarak listelenen ve Three Arrows'ta operasyon sorumlusu olarak listelenen Ningxin Zhan'a yönlendirildi.

Three Arrows'un Kurucuları Kuruluş Şemalarının Üst Sıralarında

Pasif yatırımcı oldukları iddialarına rağmen, Three Arrows'un kurucusu Su Zhu ve Kyle Davies'in eşi Kelly Kaili Chen, TPS'nin BVI varlığının %80'inden fazlasına sahipler ve bu da Singapur'daki ana şirketin %47,5'ine sahip.

CoinDesk - Bilinmiyor

Tai Ping Shan (TPS) Sermaye Sahipliği Tablosu (mahkeme başvuruları)

Bu daha önce bilinmiyordu çünkü bölgedeki bir şirketin BVI hukuk direktörleri ve hissedarları kamuya açıklanmadı.

“Three Lucky Charms Ltd” adlı başka bir firma da eşit miktarda hisseye sahip, ancak mahkeme dosyasında bu şirketten bahsedilmiyor.

Singapur kuruluşu TPS Capital'in %5'ine sahip olan Caymans'a kayıtlı Tai Ping Shan, bir başka West Bay çalışanı olan Steven Sokohl ile birlikte bir kurumsal hizmet sağlayıcısı olan West Bay Global Services'in genel müdürü Paul Muspratt'ı yönetici olarak listeliyor. Yönetmen olarak ise Yi Long Fung.

Muspratt, Sokohl ve Fung ayrıca Three Arrows'un tüm varlıklarının yönetim fonu olan ThreeAC Ltd'nin yöneticileri olarak listelenmiştir.

CoinDesk - Bilinmiyor

Farklı Three Arrows varlıkları arasındaki ilişkiyi özetleyen bir grafik (Mahkeme Dosyaları)

ThreeAC Ltd'deki yöneticilik rolünün yanı sıra, mahkeme belgesinde Fung'dan tekrar bahsedilmiyor. Kanada'da federal olarak anonim şirketlerden oluşan bir rehbere göre, TPS Capital'in aynı adla faaliyet gösteren ve Şubat 2022'de kurulan Kanada'ya kayıtlı kuruluşunun yöneticisi olarak listeleniyor.

Three Arrows, Mirana davasıyla ilgili bir duruşma öncesi konferansı için 26 Temmuz'da Singapur'daki mahkemeye geri dönecek. Bu arada ABD'de dava 28 Temmuz'da New York'taki ABD mahkemelerinde devam ediyor. Singapur İflas Ofisi'ne göre, Asya saati ile 19 Temmuz akşamı itibarıyla ne Three Arrows ne de TPS Capital Singapur'da iflas ilan etmedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ