Yaklaşan Djed stablecoin projesi ile TerraUSD arasında birçok temel fark var.

Kripto Topluluğu, Cardano

Yaklaşan Djed stablecoin projesi ile TerraUSD arasında birçok temel fark var. Araştırmalar, kullanıcıların dörtte üçünün (%76,5) Emurgo'nun merkezi USDA stablecoin'i yerine Djed'i tercih edeceğini gösteriyor.

Cardano'da algoritmik bir stablecoin'in yakında piyasaya sürüleceğiyle ilgili son haberler, bazı şüphecilerin Terra ağı tarafından barındırılan dolara sabitlenmiş para birimi olan $UST'ı kullanmasına neden oldu.

Bununla birlikte, kolay karşılaştırmalara rağmen, yakında çıkacak olan Djed stablecoin projesi ile TerraUSD arasında pek çok temel fark var, Cardano topluluğunun kendisinin de kabul ettiği gibi: 12.600'den fazla kullanıcının katıldığı bir CoinTelegraph Twitter anketi, %58,6'sının "Gelir mi?" sorusuna "Evet" yanıtı verdiğini gördü. Cardano'nun algoritmik stablecoin'ini mi kullanıyorsunuz?

Djed'in resmi yayıncısı olan blockchain tabanlı ödeme platformu COTI'nin bir üyesi tarafından yürütüldüğü için muhtemelen onay yanlılığına sahip olan ayrı bir anket, kullanıcıların dörtte üçünden fazlasının (%76,5) merkezi USDA stablecoin yerine Djed'i tercih edeceğini ortaya koydu. Emurgo'dan.

Farklı Vuruşlar: Djed ve UST Birbirinden Farklı Kutuplar

Bu yılın başlarında LUNA ve UST'nin patlamasının ardından herhangi bir algoritmik stablecoin'e karşı temkinli olmak elbette doğaldır. Bu kaza tüm pazarı etkiledi, tahmini 300 milyar dolarlık bir kayba neden oldu ve Güney Koreli kurucu Do Kwon'u saklanmaya zorladı. Ancak, tüm algoritmik stablecoin'lerin aynı olmadığı da açıklığa kavuşturulmalıdır.

Kardeş token LUNA ile ölümcül simbiyotik bir ilişkisi olan UST'nin aksine, sahipleri 1 UST'yi 1 LUNA ile takas edebilirken, Djed dijital paraların yakılmasını ve basılmasını engelleyerek benzer bir ölüm sarmalını önleyebilir.

UST, elbette yetersiz teminat altına alınabilirdi ve alındı da: Stablecoin, ancak yatırımcıların itibarı UST'nin bütünlüğüne bağlı olan bir varlık olan LUNA'ya olan inancı kadar güvenliydi. Tüm yapı, gerçekleşmeyi bekleyen bir patlamaydı ve UST'ye olan talep düştüğünde, yatırımcılar çıkışlara doğru koşarken her iki para biriminin değeri bir taş gibi düştü.

Cardano'nun bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı yeni algoritmik stablecoin'i tamamen farklı bir önerme. Birincisi, 8X'e varan önemli bir rezerv oranıyla tamamen destekleniyor ve fazla teminatlandırılmış (DAI gibi). Gerçekten de, Djed sistemini sürdürmek için programlanan akıllı sözleşme, dolaşımdaki tüm stablecoin'leri 1 USD değerinde destek varlığı karşılığında geri satın almak için yeterli rezerve sahiptir, böylece dolar sabitlemesini korur - geriye bol miktarda para kalır.

Ayrıca, LUNA ve UST istikrarsız bir döngüsel bağımlılığa sahipken, Djed kendi doğal faydalarına sahip oldukça büyük bir bağımsız varlık rezervi  yani $ADA tarafından desteklenmektedir. Cardano blok zincirinin yerel belirteci, geliştiriciler tarafından akıllı sözleşmeleri güçlendirmek için, hisse havuzu operatörleri, kripto para birimi yatırımcıları ve diğerleri tarafından kullanılır. Piyasa değerine göre (bu yazının yazıldığı tarihte 9 numara) köklü bir ilk 10 kripto para birimidir.

Terra örneğinde, ağ durduruldu ve BTC rezervleri, UST çivisini kurtarmak için çaresiz bir teklifle manuel olarak yönetildi. Bu sert eylem, 80.000'lik BTC rezervlerinin sadece 313'e, fişinin çekildiği dolup taşan bir Bitcoin küvetine aktığını gördü. Djed ise tamamen algoritmik ve özerktir, yani işleyişi merkezi bir komite tarafından alınan kararlara dayanmaz.

Djed ve UST arasındaki vurgulanmaya değer diğer önemli fark, ilgili gelir modelleriyle ilgilidir. İkincisi durumunda, sahipleri senyorajdan para kazandılar ve bu nedenle, gelecekte getiri vaat ederken sabit paraları yapay olarak tedavülden uzak tutan Anchor gibi projeleri teşvik etmeye teşvik edildiler. Bu arada, Djed'in yedek dijital parası $Shen'in sahipleri, darphane/yakma ücretlerinden kazanırlar ve bu nedenle, stablecoin'lerin dolaşımda kalmasını ve sözleşme yoluyla sık sık yakılıp basılmasını teşvik etmek için bir teşvike sahip olurlar.

Belki de bu temel ayrışma noktaları, Djed'i kesin bir şekilde onaylayan birkaç bin anket katılımcısının iyimserliğini besledi. Stablecoin'in zincir üstü rezerv kanıtı, aşırı teminatlandırma ve özerklik kombinasyonu - yakın tarihli bir denetimden ve Vasil hard fork uyumluluğundan bahsetmiyorum bile - önümüzdeki ay piyasaya sürülmesinden çok önceye işaret ediyor.

Elbette, Djed'in değerini kanıtlamasının en iyi yolu vahşi olacak ve COTI ve Cardano'daki güçler, başarısının, Luna sonrası kripto destekli algoritmik stablecoin'lere olan inancı yeniden tesis etmeye yardımcı olacağını umacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ