Porto Riko'daki St. Regis Bahia Beach Resort, yemyeşil yağmur ormanlarıyla çevrili yaklaşık 200 hektarlık bir doğa rezervinde, bir golf sahası ve tam sahilde konforlu villalar sunmaktadır.

Porto Riko'daki St. Regis Bahia Beach Resort, yemyeşil yağmur ormanlarıyla çevrili yaklaşık 200 hektarlık bir doğa rezervinde, bir golf sahası ve tam sahilde konforlu villalar sunmaktadır. Ancak orada yaşamayı göze alabilenler, cennet doğasıyla değil, adada daimi ikamet eden bir yabancı olmanın getirdiği vergi avantajlarının doğasıyla ilgileniyorlar.

Anthony Emtman Los Angeles'tan ayrıldı ve St. Regis Bahia Beach Resort'ta bir daire satın aldı. Ikigai Asset Management başkanı artık Porto Riko'nun kuzey kıyısında büyüyen kripto topluluğunun bir parçası.

Zengin yatırımcılar, Porto Riko'da anakara Amerika Birleşik Devletleri'nde kısa vadeli kazançlar için yüzde 20'ye kadar sermaye kazancı vergisi ve yüzde 37'ye kadar gelir vergisi öderler. Anakara ABD'de yerleşik şirketler yüzde 21 kurumlar gelir vergisi ve değişen seviyelerde federal gelir vergisi öderler. Porto Riko'da hepsi, yüzde 4 ödüyorlar. Kripto yatırımcıları için bu kesinlikle bir beyin fırtınası değil. Kripto pazarı fahiş bir şekilde büyümeye devam ediyor ve Washington'daki iktidardaki Demokratlar zenginler üzerinde daha yüksek vergiler için baskı yapıyor.

Facebook muhabiri Frances Haugen geçenlerde New York Times'a Porto Riko'da "kripto arkadaşları" ile birlikte yaşadığını söyledi ve New York Belediye Başkanı seçilen Eric Adams, Kasım ayında kripto milyarderi Brock Pierce ile Porto Riko Valisi Pedro Pierluisi ile akşam yemeğine bile uçtu.  Oraya taşınmak isteyen müşterilere tavsiyede bulunan vergi avukatı Giovanni Mendez, "Artık mesele, 'Vergilerden tasarruf etmek için Porto Riko'ya gidin' değil, "ama, 'Porto Riko'ya gidin çünkü herkesin gittiği yer orası' diyor.

Facebook Muhbiri Frances Haugen, Yasadışılıklarıyla İlgili Sorular Arasında Kripto Para Birimlerine Güvendiğini Söyledi

 Porto Riko hükümeti, 2012'de mücadele eden ekonomiye nakit enjekte etme ve istihdam yaratma umuduyla vergi indirimleri yarattı. Yaptılar, ancak hedge fonları esasen adaya doğru yol aldı. Ancak gerçek bir yeni gelen seli, Covid 19 pandemisi ve kripto endüstrisi tarafından tetiklendi.

 Tüm bunlar, dünyanın her yerindeki benzer bölgelerden tanıdık gelen olağan dezavantajlara sahiptir: Yararlı yasaların çoğu, yalnızca yabancı sakinler için geçerlidir ve hayatlarını adada doğuştan eli boş geçiren yerlileri bırakır. O halde, pek çoğunun -en azından söylemek gerekirse   yeni zenginleri memnuniyetle karşılamaya isteksiz olması, gelir akışının eşitsizliği artıracağından ve toplumsal gerilimlere yol açacağından korkmasına şaşmamalı. Zaten konut fiyatları kesinlikle saçma.

Bu yıl, Porto Riko daimi ikamet için 1.200'den fazla başvuru aldı . Porto Riko'nun vergi avantajlarından yararlanmak isteyen anakara ABD vatandaşlarının sayısı bu yıl üç katına çıktı. 274 şirket, limited şirket, ortaklık ve diğer kuruluşlar, adanın %4 kurumlar vergisi oranı ve temettülerde %100 vergi muafiyeti sağlayan İhracat Hizmetleri Yasası tarafından yetkilendirilmiştir.

Şirketler ve vergi avukatı Giovanni Mendez, bunun artık "Vergilerden tasarruf etmek için Porto Riko'ya gidin" olmadığını söylüyor. "Porto Riko'ya git çünkü herkes oraya gidiyor."

Kripto topluluğu özellikle sahil boyunca üç bölgeyi tercih ediyor. Bahia ve Ritz-Carlton Dorado Beach Resort gibi ücra kaçamaklar var. Şehirde yaşamak isteyenler başkent San Juan'ın lüks bir semti ve alışveriş bölgesi olan Condado'da konaklıyor.

“Restoranlar, kafeler ve AVM var; Bu bir tür mini Miami gibi. Mayıs 2021'de San Francisco'dan Condado'ya taşınan varlık yöneticisi Santiago Capital'in genel müdürü Brent Johnson, "Buraya gelmek, işimi yapmak ve hala finans dünyasına bağlı olmak Hawaii veya Meksika'dan çok daha iyiydi" diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ