Kripto okuryazarlığı, insanların Meksika'daki finans hakkında farklı düşünmelerine yardımcı oluyor.

Kripto okuryazarlığı, insanların Meksika'daki finans hakkında farklı düşünmelerine yardımcı oluyor.

Kripto paraların faydacı değeri hala tartışmalı bir konudur. Bitcoin’in çıkışından bu yana, topluluk alternatif bir para birimi olarak mı yoksa tamamen bir yatırım aracı olarak mı uygun olduğu konusunda bölünmüştür. Meksika gibi Latin Amerika ülkelerinde ekonomik istikrar ve istihdam eksikliği, işçlerin aldığı maaşlerın ülkeye girişinde artışa neden oldu. Yalnızca 2019'da Meksika Merkez Bankası, sınırlarının dışında çalışan Meksikalı göçmenlerin 2019 yılında yaklaşık 36 milyar dolar havale gönderdiğini bildirdi. 2018'e kıyasla yüzde 7'lik bu artış ATH anlamına geliyor.


Scoop podcast'in son bölümünde, Bitso CEO’su, Daniel Vogel, Meksika'daki mevcut senaryodan kripto para gönderme ve alma konusunda bankasız demografiye güvenme hakkında konuştu.

Vogel, “çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bireyler Meksika'daki ailelerine veya arkadaşlarına para gönderiyorlar ve bu nedenle de akış Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Meksika'ya para gönderen insanlar.”

Kullanıcıların çoğu için, XRP gibi kripto para birimleri, iş için ABD gibi ülkelere taşınan aile üyelerinden para gönderme ve almalarını sağlıyor. Yakın tarihli bir BBVA raporu, havale işlemlerinin % 94,1'inin ABD'den nasıl geldiğini ve bu transferlerin % 97,7'sinin elektronik ortamlar yoluyla nasıl gönderildiğini vurguladı.


Faydacı değer kripto para birimlerine odaklanan Meksika'daki insanlara sunulan Vogel, havale endüstrisinin nasıl ciddi bir değişim geçirdiğini anlattı. Kripto para birimlerinin yardımı olmadan, “Temelde tüm bu aracılarda bir dizi aracıdan geçiyor, bir kesim yapıyorsunuz ve bu aracıların hepsi operasyonları hareket ettirmek için biraz zaman alıyor. ”

Vogel'e göre sınır ötesi ödemelere odaklanan XRP gibi bankalar için kripto para birimleri, Meksika'daki birçok insan için sermayeye daha hızlı ve daha kolay erişim sağlıyor.

Meksika'daki kripto para çevresindeki düzenleyici çerçeve ve bu gelişmekte olan pazarı iyileştirdikleri doğa ile ilgili olarak Vogel, şunları söylüyor:

“Düzenleyicilerle büyük bir fark yaratıyorlar çünkü bu teknolojinin son kullanıcılar için neyin yararlı olabileceğini ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğini anlıyorlar. Ve Meksika'daki havaleler çok büyük bir şey. Ve bu gerçekleşiyor ve bu işlemler için hızlı bir şekilde kullanılıyor olması, Meksika'daki sektör ve Latin Amerika'nın geri kalanı için olumlu bir hikaye. ”

Görüşmede yapılan ilginç bir gözlem, Meksika'da insanların hisse senetleri gibi geleneksel finansal varlıklar üzerinde kriptoya daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Bunun nedenlerinden biri, hisse senetlerine ve yüksek minimum yatırımlara erişimin oldukça karmaşık doğasıdır.

Vogel, hisse senetleri gibi varlıklara karşı kripto paraların daha iyi havale hizmeti sunmada daha büyük bir amaca hizmet ederken, hisse senetlerinin hala son derece elitist kaldığını ileri sürerek şöyle diyor:

“Sizi müşteri olarak kabul edebilmeleri için broker için ilginç olmalısınız. Dolayısıyla, yeterli paranız yoksa veya parçaya bakmazsanız, temel olarak bu hesabı sizin için açmazlar. “

Bu tür zorluklarla karşılaşan büyük ekonomileri olan ülkeler, kripto paraların yaygın olarak kullanılan bir varlık haline gelmesi ve benimsenmesini artırması için ilginç bir kapıdır. Venezuela örneği, Meksika'nınkine birden fazla şekilde benziyor ve geleneksel bankacılık ve finansal hizmetlere erişimi olmayan birçok kişiye devrim yapmak ve rahatlama sağlamak için kripto para birimleri için bir platform haline geliyor.

 Şu an itibariyle, son raporlar Meksika nüfusunun yaklaşık yüzde 7,4'ünün kripto para birimlerine sahip olduğunu gösteriyor. Kabul açısından, bu önemli bir demografik olmakla birlikte, finansal içerme açısından çok daha fazla kullanılmamış bir potansiyel olmaya devam etmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ