Borsa, nesiller boyunca yatırım seçeneklerinin temelini oluştururken, son yıllarda kripto para birimlerinin yükselişi işleri önemli ölçüde sarstı ve hem deneyimli yatırımcılar hem de yeni gelenler için yeni fırsatlar yarattı.

Kripto ve Hisse Senedi: Yeni Başlayan Yatırımcılar için Benzerlikler ve Farklılıklar İçin Bir Kılavuz

Borsa, nesiller boyunca yatırım seçeneklerinin temelini oluştururken, son yıllarda kripto para birimlerinin yükselişi işleri önemli ölçüde sarstı ve hem deneyimli yatırımcılar hem de yeni gelenler için yeni fırsatlar yarattı.

Dışarıdan, kripto ve hisse senetlerinin temelde aynı olduğunu varsaymak kolaydır; her ikisi de size sermayenizi koyabileceğiniz bir yer sağlar ve hattın ilerisinde iyi bir getiri sağlama sözü verir.

Ancak, biraz daha derine inerseniz, keskin farklılıklar ortaya çıkmaya başlar. Yeni başlayan yatırımcıların her biri hakkında temel bir anlayışa sahip olmaları için kripto ve hisse senetlerinin giriş ve çıkışlarını keşfedelim.

Temeller

Kripto ile hisse senetlerini karşılaştırırken anlamanız gereken ilk şey, her bir varlığın gerçekte ne olduğudur.  Hisse senetleri, bir şirketin küçük bir parçasına sahip olmanın bir yoludur. Bir şirket halka açık olduğu sürece, herkes onun hisselerini alıp satabilir ve karşılığında, kuruluşun nasıl yürütüldüğü konusunda söz sahibi olmanın yanı sıra kazancının bir kısmını almaya hak kazanır.

Kripto, genellikle Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri biçiminde bir sanal varlık sınıfıdır. En son kriptografik tekniklerle korunurlar ve tek bir vücudun kontrolü altına girmezler, bunun yerine merkezi olmayan ve kuralsızlaştırılmışlardır.

Benzerlikler

Yatırım açısından bakıldığında, hisse senetleri ve kripto benzer uygulamalara sahip olabilir, ancak bu büyük ölçüde bir yatırımcı olarak hedeflerinize ve tercihlerinize bağlıdır.

Portföyünüzde hisse senetleri ve kripto para birimleri satın alabilir ve tutabilir ve daha sonra elde ettiğiniz kazançları gerçekleştirmek için bunları daha da satabilirsiniz.

Bu, elbette, bu dönemde artan hisse senedi veya kripto değerine bağlıdır ve bu nedenle diğer ana benzerlik, bunun olacağına dair bir garanti olmamasıdır; Tıpkı bir şirketin düşük performansı nedeniyle çöken bir hisse senedinde olduğu gibi, bir kriptoya koyduğunuz paranın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.

Farklılıklar

Bazılarını zaten toplamış olacağınız, kripto ve hisse senetlerinin ayrıldığı birçok yol var. İlginç bir ayrım, erişilebilirlik ve likiditedir. Mevcut borsa çeşitliliği sayesinde kripto satın almak ve satmak çok kolay ve ayrıca piyasada bol miktarda likidite var, bu da nakit çekme zamanı geldiğinde yeniden itibari para birimine dönüştürmeye karar verdiğiniz herhangi bir jetonu değiştirmek için mücadele etmeyeceğiniz anlamına geliyor.

Volatilite de değinilmesi gereken bir diğer noktadır. Kripto varlıklar, ani değer artışlarının yanı sıra hızlı düşüşlere karşı inanılmaz derecede hassastır; bu, özellikle kısa vadeli bir para yapıcı olarak yapmayı planlıyorsanız, yatırımın biraz mayın tarlası olduğu anlamına gelir. Tersine, hisse senetlerinin değer kazanması daha uzun sürebilirken, özellikle denenmiş ve test edilmiş çok uluslu şirketlerde hisse satın almaya bağlı kalırsanız, genellikle kriptodan daha güvenli bir bahistir.

Sonra, yalnızca kripto için geçerli olan ademi merkeziyetçilik yönü var. Borsa sıkı bir şekilde kontrol edilir ve düzenlenirken, kripto para birimleri tasarım gereği merkezi gözetim veya hükümet müdahalesinden kaçınmak için inşa edilmiştir.

İdeal olarak, yalnızca hisse senetlerini ve kripto para birimini değil, aynı zamanda diğer varlıkları da içeren çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü oluşturmayı seçeceksiniz. Bu, piyasa oynaklığına karşı koruma sağlayacak ve sizi zaman içinde ekonominin kaçınılmaz iniş çıkışlarına daha az maruz bırakacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ