Kripto varlıklarını takip eden ürünler, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2022 yılının ilk çeyreğinde daha düşük girişler kaydetti.

Kripto varlıklarını takip eden ürünler, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2022 yılının ilk çeyreğinde daha düşük girişler kaydetti. Yine de veriler, YTD akışlarının 501 milyon $ 'a ulaştığı ve AUM'nin 60 milyar $' a ulaştığı için yatırımcı iyimserliğini gösteriyor.

CoinShares tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, şu anda sona eren 2022'nin ilk çeyreği ile geçen yılın aynı dönemi arasında kripto yatırım ürünlerine girişlerdeki önemli farkı vurguladı.

Varlık yönetimi firmasına göre, kripto varlıklarını takip eden ürünlere girişler bu yılın ilk çeyreğinde belirgin şekilde daha düşüktü. Örneğin, Bitcoin (BTC) yatırım ürünleri, geçen hafta 144 milyon dolar getirdikten sonra yıl başından bugüne (YTD) 350 milyon dolarlık net giriş kaydetti. Aynı ürünler 2021 yılının ilk çeyreği boyunca 3 milyar dolarlık büyük bir fon enjeksiyonuna tanık olduğu için geri dönüş dikkat çekiciydi. Olumlu performans nedeniyle, ikincisi CoinShares uzmanlarının Bitcoin için “öforik” olarak tanımladığı bir dönemdi.

Benzer şekilde, lider altcoin Ethereum'u (ETH) takip eden ürünler gecikmeli girişler yaydı. Geçen hafta 23 milyon dolarlık bir kazancın ardından, dijital varlığın girişleri 111 milyon YTD net giriş kaydetti. Buna karşılık, Ethereum geçen yılın aynı döneminde 705 milyon dolarlık giriş kaydetti. CoinShares, bu farkı not ederek, kripto para birimine ilişkin yatırımcı duyarlılığındaki iyileşmeye rağmen gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Kripto Yatırım Ürünleri Girişleri Toparlanmaya İşaret Ediyor

Ancak o zaman bile, kripto piyasası, diğer olayların yanı sıra ABD Fed gelişmelerine ve Rusya-Ukrayna çatışmasına atfedilen isabetlerin ardından toparlanma belirtileri göstermeye devam etti. İki hafta önce, yatırımcı hissi iyimser büyüdü ve kripto piyasası, girişlerin 193 milyon dolara yükseldiğini gördü.Aralık 2021 ortasından bu yana en yüksek. O sırada, lider dijital varlık Bitcoin, haftalık girişlerde 98 milyon dolar ayarlayarak toparlanmada hakimiyetini sürdürmeye devam etti.

CoinShares'in en son güncellemesi, kripto yatırım ürünlerinin 108 milyon dolar değerinde giriş kaydetmesiyle artık genişletilmiş bir toparlanma gösteriyor. Dahası, firma, iki hafta öncesinden 193 milyon dolarlık girişlerin, bazı geç ticaret miktarlarının dahil edilmesinin ardından şimdi 244 milyon dolar olduğunu kaydetti. Ek olarak, yönetim altındaki toplam varlıklar iki hafta önce 57 milyar dolar iken şimdi bu rakam 61 milyar dolara revize edildi.

Bir alıntı şöyledir: Yılbaşından bugüne net akışlar şimdi 501 milyon ABD Dolarına ulaşırken, yönetim altındaki toplam varlıklar (AuM) Ocak 2022'nin başından bu yana en yüksek seviye olan 61 milyar ABD Dolarına geri döndü.

Yatırım Rakamlarında Bölgesel Farklılıklar

Ayrıca firma, kripto yatırım ürünleri için yatırım tutarlarındaki bölgesel farklılıklara dikkat çekiyor. İki hafta önce, Avrupa toplam miktarın yüzde 76'sı veya 147 milyon dolar ile girişlerde başı çekiyordu. Bu arada, Amerika 45 milyon dolarla geride kaldı ve bu tür ürünlerin bazı sağlayıcıları küçük çaplı çıkışlar kaydetti.

Avrupa, girişlerin yüzde 99'unda hakim olurken, Amerika sadece 1,7 milyon dolar enjekte etti.Geçmişte yatırım ürünlerine büyük girişlerle manşetlere çıkan Solana, şimdi en iyi üçüncü oyuncu. Geçen hafta 8,2 milyon dolarlık girişin ardından, YTD'si şimdi 100 milyon doları aştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ