26 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Borsa Yasası kapsamında, kripto işlemlerini kolaylaştıran platformları olumsuz etkileyebilecek dijital varlıklardan veya merkezi olmayan finanstan bahsetmeyen Kural 3b-16'da

26 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Borsa Yasası kapsamında, kripto işlemlerini kolaylaştıran platformları olumsuz etkileyebilecek dijital varlıklardan veya merkezi olmayan finanstan bahsetmeyen Kural 3b-16'da değişiklik önerdi. SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce de dahil olmak üzere bazı kripto para savunucuları, komisyonun genişletilmiş bir borsa tanımının, düzenleyicinin yargı yetkisi altındaki tüm bir kripto varlık sınıfını ek kayıt ve raporlama yüklerine maruz bırakabileceğine inanıyor. Tehdit ne kadar gerçek?

Önerilen Değişiklik

Düzenleyici tarafından önerilen değişiklikler, bir borsanın tanımını önemli ölçüde genişletirken, halihazırda bir Alternatif Alım Satım Sistemi olarak kaydolmak zorunda olmayan, yalnızca menkul kıymet alıcılarını ve satıcılarını bir araya getiren ve emir uygulaması için kolaylıklar sağlamayan sistemler için muafiyeti ortadan kaldırır. SEC'in kapsamı dahilindeki bir ticaret platformu sınıfı. Ayrıca önerilen kural, “değişim” terimi kapsamında “iletişim protokol sistemlerini” içermektedir.

Pratikte bunun anlamı, SEC'in daha önce kendi yetki alanı dışında faaliyet gösteren çok çeşitli platformlar üzerinde düzenleyici alan talep etmesidir. Özellikle endişe verici bir nokta, ademi merkeziyetçi finans protokollerinin, "ticari faizi kullanan menkul kıymetlerin alıcılarını ve satıcılarını" bir araya getiren iletişim protokolü sistemlerinin tanımına pekala uyabilmesidir. Komisyon, şimdiye kadar iyi bilindiği gibi, çoğu dijital varlığı menkul kıymetler olarak nitelendirmeye hevesli.

Önerilen değişikliklerin yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, SEC Başkanı Gary Gensler, “bu teklifin, bir araya getiren her türlü varlık sınıfı için platformları kapsayacak şekilde bir borsa tanımıyla ilgili kuralları modernize eden unsuruna desteğini özellikle vurguladı. "

Kurumun değişiklikleri uygulamaya koyma gerekçesi, “borsa” tanımının son teknolojik gelişmeler, özellikle de menkul kıymetler piyasalarının dijitalleştirilmesi ışığında güncellenmesi gerektiğidir. Teklif, yeni tanımın "gelişen teknolojiyi barındıracak kadar esnek" olması gerektiğini belirtiyor.

SEC ayrıca, düzenlemeye tabi olmayan yeni dijital oyuncuların, uyumluluk yükünü taşıyan yerleşik borsalar üzerinde haksız rekabet avantajından yararlanmamasını sağlamak istiyor.

Kripto İçin Ne Anlama Geliyor?

Kripto yanlısı SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, teklif üzerine alarmı çalan ilkt önderle arasındaydı. Belgeyi "çok geniş kapsamlı" olarak nitelendirdiği bir muhalefet beyanı sundu. Takip eden açıklamalarda, menkul kıymetler düzenleyicisinin kripto ile ilgili her şeyi düzenleme konusundaki son hevesi göz önüne alındığında, değişikliklerin potansiyel olarak DeFi protokollerine ulaşabileceği konusundaki endişesini dile getirdi.

Yeni kurallar kabul edilirse ve DeFi sistemleri sonunda borsa olarak kabul edilirse, merkezi olmayan protokollerin uymasının bile mümkün olup olmadığı da dahil olmak üzere bir dizi zor soru ortaya çıkacaktır.

Hukuk firması Foley ve Lardner'ın ortağı ve blok zinciri görev gücünün lideri Patrick Daugherty, SEC'in girişimini "gizli bir kural koyma önerisi" olarak nitelendiriyor ve Komisyon Üyesi Peirce ile kripto endüstrisi oyuncularını hedef alma potansiyeli konusunda hemfikir. Daugherty, Cointelegraph'a şu yorumu yaptı: Bu 'gizli' bir öneri çünkü 'kripto' ve 'dijital' kelimeleri SEC'in 654 sayfalık yayınında görünmüyor, ancak SEC açıkça protokolleri satın alma ve Başkanı ve İcra Dairesi  'menkul kıymetler' borsası olarak sınıflandırmaya istekli olduğu kripto varlıkları satıyor.

Daugherty ayrıca, bir borsa olarak kaydolmaya alternatif olarak, bir iletişim protokolü sisteminin teorik olarak “biraz daha az düzenlenmiş” bir Alternatif Ticaret Sistemi olarak kayıt olabileceğini ve ayrıca bir komisyoncu-satıcı olarak kayıt olabileceğini de sözlerine ekledi. Bir dijital varlık platformu için böyle bir kaydı kolaylaştırma konusundaki kendi deneyimini hatırlatan Daugherty, bunun "tam "değişim" kaydından daha az zahmetli olduğunu, ancak yine de emek yoğun olduğunu ve süregelen uyumluluk yükleri ve masraflar gerektirdiğini" söyledi.

Bir gümüş astar olarak, önerilen düzenlemelerin kapsamadığı şey yalnızca konuşma veya yalnızca menkul kıymet ihracıdır. Fiyat gösterimini sağlayan yazılım geliştiriciler gibi yalnızca menkul kıymet ihraç eden veya bilgi kanalı olarak hareket eden kuruluşlar, genişletilmiş bir borsa tanımı kapsamına girmeyecektir.

 Özellikle Kriptoyu Hedeflemek Mi?

Kural değişikliği, en azından resmi olarak, Doğal olarak değil: Yayınlanan belge, önerilen değişiklikler hakkında kamuoyunun yorumunu gerektiriyor. Bununla birlikte, çoğu kripto savunucusunu tedirgin eden şey, Daugherty'nin "gereksiz acele" olarak adlandırdığı son derece kısa yorum süresidir. Otuz gün, geniş kapsamlı, 654 sayfalık bir teklife düşünceli bir yanıt formüle etmek için yeterli bir zaman değil. Bazı gözlemciler, prosedürel aceleyi SEC'in dijital varlık alanını mümkün olan en kısa sürede esnetme dürtüsüne bağladılar.

Kripto halkı için soğuk bir rahatlık olsa da, komisyonun kamuya açık yorum süresini kısaltma stratejisi, dijital varlıklarla ilgili değişiklikleri yönetmeye özel değil. Liberter düşünce kuruluşu Cato Institute tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Gensler'in SEC'inin sürekli olarak standart 60 günden daha kısa yorum süreleri belirlediğini buldu. Ayrıca, bu süreler çoğu durumda büyük resmi tatillerle örtüşmektedir. Bu eğilim, ajansın önceki başkan Jay Clayton yönetimindeki çalışma şekliyle tam bir tezat oluşturuyor.

Düzenleyicinin kasıtlı olarak endüstrinin konuyu tartma kapasitesini sınırlamaya çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın, tartışmalı teklifin kripto paydaşlarından ve savunucularından önemli ölçüde geri dönüş alacağı kesin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ