İngiltere piyasa faturası, sahiplerine “değer veya hakların dijital bir temsilini” vermek için kriptoyu dijital yerleşim varlıkları (DSA) olarak tanımlamayı amaçlıyor.

Kriptoyu Finansal Varlıklar Olarak Ele Almak İstediği İçin İngiltere Parlamentosu

 İngiltere piyasa faturası, sahiplerine “değer veya hakların dijital bir temsilini” vermek için kriptoyu dijital yerleşim varlıkları (DSA) olarak tanımlamayı amaçlıyor.

İngiltere piyasa faturası, stablecoin'lerin işleyişi için net düzenlemeler almayı vurguluyor.

Birleşik Krallık, kripto varlık sınıfını düzenlemek ve konuya açıklık getirmek istiyor. Son zamanlarda, milletvekilleri, kripto para birimlerini bir finansal varlık sınıfı olarak ele alacak yeni mevzuat belirleyen İngiltere Piyasa Tasarısını Parlamentoya gönderdiler.

Tasarı, bankacılık ve ödeme hizmetleri için mevcut kurallarda bazı değişiklikler getirmeyi amaçlıyor. Yasama kapsamını genişletmeyi ve kripto ile ilgili varlıklarını ve işlemlerini dahil etmeyi amaçlamaktadır. Tasarı, kripto para birimlerini “dijital yerleşim varlıkları (DSA)” olarak tanımlamayı amaçlıyor. Bu, sahiplerine "değer veya hakların dijital bir temsilini" sağlayacaktır.

Tasarı aynı zamanda itibari paraya sabitlenmiş stablecoin'lerle ilgili önemli düzenleyici kararlardan birini çözmeyi amaçlıyor. Son zamanlarda Terra ekosisteminin ve TerraUSD stabilcoinlerinin çöküşüyle birlikte, bu varlık sınıfı daha fazla inceleme altına alındı. Stabilcoin ihraççılarının onları desteklemek için yeterli rezervlere sahip olup olmadığı konusunda ortaya çıkan birkaç soru var.

Sonuç olarak, stabilcoinler düzenleyiciler için özellikle ilgi çekici olmuştur. Bu yılın başlarında, Nisan 2022'de, İngiltere Hazinesi tarafından Queen's Speech tarafından resmi bir duyuru yapıldı. Aynı konuya atıfta bulunan Queen's Speech'teki bir sözcü şunları söyledi:

Ödeme aracı olarak kullanıldığı durumlarda stablecoin'leri düzenlemeye yönelik mevzuat, Kraliçe'nin Konuşmasında açıklanan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası'nın bir parçası olacak. Bu, yeni teknolojilerin güvenilir ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için finansal istikrar ve yüksek düzenleyici standartlar sağlarken, ihraççıların ve hizmet sağlayıcıların Birleşik Krallık'ta faaliyet göstermeleri ve büyümeleri için koşulları yaratacaktır.

Birleşik Krallık'ın DSA Düzenlemeleri

Birleşik Krallık Hazinesine göre, DSA'lar "kriptografik olarak güvenli" olmayan ödemeler için dijital varlıklar olarak kullanılacaktır. Yeni DSA düzenlemeleri, yeni düzenlemeler kapsamında Çizelge 6'ya göre hareket edecektir. Bunlar, 2009 Birleşik Krallık Bankacılık Yasasını değiştirme planlarıyla birlikte önerilecektir.

Faturanın DSA hizmet sağlayıcıları tarafından bakılan kısmı “ödeme sistemiyle ilgili olarak kurallar, standartlar veya erişim veya katılım koşulları belirleyecektir”. Bununla birlikte, Birleşik Krallık Hazinesinin önce İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Mali Davranış Otoritesi (FCA) ile istişare etmesi gerekecek. İngiltere Piyasa Yasası bugün parlamentoda ilk görüşülecek.

Bu yıl kripto alanındaki aşırı oynaklığı göz önünde bulunduran İngiltere Merkez Bankası, şimdiden zorlu düzenlemeler çağrısında bulundu. BoE, şimdiye kadar kripto para birimlerinin ülkenin finansal sistemi için büyük bir risk oluşturmadığını da sözlerine ekledi. Ancak, dijital varlıkların artan nüfuzu göz önüne alındığında risklerin ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

İngiltere, Boris Jhonson'ın geçen hafta istifa etmesinin ardından şu anda bir sonraki Başbakanı seçme sürecinde, Boris hükümetinin Maliye Bakanı olan Rishi Sunak, bir sonraki Başbakan olma yarışına öncülük ediyor. Nisan ayının başlarında Sunak, İngiltere'yi dünyanın kripto merkezi yapmak için iddialı bir plan ortaya koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ