Bitcoin, ekonomik sıkıntı sırasında genellikle güvenli bir liman olarak kullanılan değerli metal olarak birçok özelliği paylaştığı için kripto varlığı nedeniyle uzun zamandır dijital altın olarak adlandırılıyor.

Kriz Arasında Bitcoin İçin Kullanılan Dijital Altın Anlatısına Ne Oldu?

Bitcoin, ekonomik sıkıntı sırasında genellikle güvenli bir liman olarak kullanılan değerli metal olarak birçok özelliği paylaştığı için kripto varlığı nedeniyle uzun zamandır dijital altın olarak adlandırılıyor.

Ancak durgunluk ve küresel bir salgın ve borsa iflasının ortasında gün geçtikçe artan korkularla, Bitcoin ve altın mevcut piyasa ortamında aynı performansın yakınında hiçbir yerde görünmediği için dijital altın anlatısı pek de işe yaramıyor.

Bitcoin, 2008 mali krizinin ardından Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Bir durgunluktan doğan kripto varlığı, hayatta kalmasına yardımcı olacak ve potansiyel olarak gelecekteki durgunlukları bile önleyecek bazı özelliklerle oluşturuldu.

Bu öznitelikler, kıymetli metal altına benzerlik kazandıran sabit kodlu bir dijital kıtlığı içerir.

Altın binlerce yıldır para, emtia, değer ve zenginlik deposu olarak kullanılmaktadır. Daha yakın zamanlarda, altın ekonomik krizler sırasında istikrarlı bir sermaye güvenliği limanlı olarak ün kazanmıştır.

Altın, kıtlığı nedeniyle bu şekilde davrandığından, kripto varlığının da böyle bir yararı olduğu düşünülüyordu.

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı çok gergin bir ekonomik ortamı daha da sarsmaya başladığında, güvenli liman anlatımı 2019'da başladı ve altın ve Bitcoin birlikte yükselmeye başladı.

Bununla birlikte, sonunda, borsa balonunu patlatan ve ekonominin çökmeye başlamasına neden olan pim şeklindeki  koronavirüs - siyah bir kuğu olayıydı.

Finansal analistlere ve işsizlik oranı gibi birçok önemli metriğe göre durgunluk bu noktada neredeyse bir garantidir.

Burada bir kriz olduğunda, Bitcoin dijital altın ve güvenli liman anlatımına kadar yaşayamıyor.

Altın bir kriz sırasında olduğu gibi yükselmeye ve değer kazanmaya devam ederken  Kripto varlığı kıymetli metal ile hiçbir korelasyon göstermiyor ve bunun yerine ekonominin toplam çöküşün eşiğinde olduğu zaman yüksek riskli bir varlık olması bekleniyor.

Bu zamanlarda yatırımcılar portföylerini riske atıyor ve belirsizlik zamanlarında değer kaybedebilecek varlıkları satıyorlar. Kripto'nun şu anki kullanım durumu çok az veya hiç yokken ve değeri spekülasyona dayalı olduğundan, bir varlık elde ettiği kadar risklidir.

 Dijital altın anlatısının ayakta durması için, kripto para sürpriz bir toparlanmaya başlamalı ve durgunluk döneminde bile değer kazanmaya devam etmeli. Belki o zaman, Bitcoin’in deflasyonist, sabit bir para birimi olarak gerçek kullanım durumu parlamaya başlayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ