Geçen ayın küresel ekonomiye saldırısı ve Bitcoin’in (BTC) sonraki çöküşü önde gelen kripto para biriminin güvenli bir liman varlığı potansiyelini sorgulayan eleştirilerle tartışmaya açıldı.

Kriz Bitcoin İçin Beraberinde Fırsatları da Sunuyor

Geçen ayın küresel ekonomiye saldırısı ve Bitcoin’in (BTC) sonraki çöküşü önde gelen kripto para biriminin güvenli bir liman varlığı potansiyelini sorgulayan eleştirilerle tartışmaya açıldı.

Bol miktarda Bitcoin'in neden olduğu gibi dramatik bir şekilde düştüğü hakkında da yazılmıştır. Genel olarak analistler, yatırımcılar diğer pazarlardaki kaldıraçlı pozisyonları savunmak için nakite kaçtıkça COVID-19 krizinin yükselmesinin neden olduğu paniğin izdiham oluşturduğunu kabul ediyorlar.

Ancak piyasa verimsizlikleri de söz konusuydu.

Karışma sırasında, önde gelen türev borsaları BitMEX'in tasfiye kayıtları rekor kırdı, bazı kullanıcılar hesaplarına giriş yapamadıklarını bildirdi. Bu arada, Deribit’in Sigorta Fonu yarı yarıya azaldı ve bir süre için Hollanda borsası kesintilere uğradı.

Bununla birlikte, bu parçada yapmak istediğim, neler olduğunu analiz etmek değil, kripto pazarlarında nasıl daha fazla esneklik oluşturacağımız ve özellikle de borsaların oynayabileceği rol hakkında bir tartışma açmak. Bu büyümeyi teşvik ediyor.

Tartışmaya odaklanmak için eğitim, pazar altyapısı ve çeşitlendirme açısından yapılması gereken kritik çalışmaları düşünmenizi öneririz.

Eğitim

Belki de petrol gibi metaların uçucu doğası garanti altına alınmıştır. Arz ve talep etrafındaki dinamikler çevreye, jeopolitiğe, operasyonlara vb. Bağlı olarak hızla değişebilir. Ancak, kripto söz konusu olduğunda - varlığın kendisinden ziyade - oynaklık çoğunlukla göreli bir likidite eksikliğinin yanı sıra bir ticaret topluluğu olarak geliştirdiğimiz kültürün sonucudur.

İlgi çekici kripto, dramatik fiyat hareketleri ile inkar edilemez bir şekilde daha heyecan verici hale getirildi, ancak pazar kargaşası arasında yerimizi tutmak istiyorsak, kripto değerinin ve geleceğiyle ilgili inançlarımızda çok daha kararlı olmamız gerekecek.

Son zamanlarda yaşanan pazar gerilemesinin öncelikle ekonomilerimizi yöneten aşırı merkezileşmenin ve eski hiyerarşilerin bir sonucu olduğu doğruysa, o zaman bu sistem çatlaklar göstermeye başladığında, Bitcoin temel ilkeleri doğrultusunda gidilecek varlık olmalıdır.

Tüm pazarları ele geçiren aşırı panik önlenemezdi ve elbette, kriptonun erişilebilirliği aynı zamanda kriptodaki piyasa katılımcılarının ortalamalar, niyetler, stratejiler - veya bunların eksikliği - ve deneyim arasında önemli ölçüde farklı olduğu anlamına gelir. Ancak yine de, özellikle borsalar konusunda artan eğitim çabalarıyla ticaret camiasının çözümünü güçlendirebileceğimize inanıyorum.

 Küresel ekonomi çökmeye devam ederken, Bitcoin'in şimdi iyileşme sürecinde olduğunu görmek iyi bir işaret. Bu, hepimiz için kripto yararlarına dikkat çekmek ve benimsenme için bir fırsat.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ