Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı, geleneksel özkaynaklar, değerli metaller ve likidite krizi ilerlerken finansal dünyanın geri kalanıyla birlikte hareket ediyor.

Kriz Etkisi: Bitcoin Güçlü Dururken Bir Çok Varlık 2016 Fiyatlarına Döndü

Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı, geleneksel özkaynaklar, değerli metaller ve likidite krizi ilerlerken finansal dünyanın geri kalanıyla birlikte hareket ediyor.

Koronavirüs korkusu yatırımcıların en kötüsüne hazırlanmalarını, varlıkları hızlı bir şekilde nakit paraya çevirmelerini ve çoğu varlıkların fiyatlarını 2016'dan bu yana görülmeyen fiyatlara düşürmelerini sağlıyor.

Geleneksel Varlık Piyasaları Likidite Krizi ve Corona Virüsü Çarptı

Felaket, koronavirüs pandemik oranlara ulaştığından ve vakalar küresel olarak tırmanmaya devam ettiğinden, son birkaç hafta boyunca piyasaları vurdu.

Yatırımcılar potansiyel bir durgunluk için hazırlanırken ve geçmişte dünyanın aksine tanıklık ettikleri için, varlıklar panik içinde paraya çevriliyor.

Panik satışındaki ani artış, çoğu varlığın fiyatlarını 2016'dan beri işlem görmeyen seviyelere düşürüyor.

Borsa genelinde Dow Jones Sanayi Ortalaması, S&P 500 ve Japonya’nın Nikkei 225 gibi büyük endeksleri 2016 yılı sonundaki fiyatlara büyük oranda düştü.

Tipik olarak istikrarlı olan kıymetli maden piyasasında gümüş son durgunluğa kadar olan seviyelere düştü ve platin on yıllardır en düşük fiyata geriledi.

Bu arada altın, güvenli bir liman varlığı olarak değerini kanıtlayarak nispeten güçlü kaldı.

Bitcoin Güçlü Dururken Diğer Varlıklar 2016 Fiyatlarına Geriledi

Bununla birlikte, altın bile son birkaç hafta içinde aşırı kayıplara uğradı. Aynı durgunluk son durgunluğun başlangıcında da gerçekleşti, ancak daha sonra altın sadece değerini korumakla kalmadı, aynı zamanda enflasyon dünya çapında da yükselmeye başladı.

Genellikle dijital muadili altın olarak adlandırılan Bitcoin, değerli metalle sınırlı bir tedarik gibi birçok benzerliği paylaşıyor.

Bu özellik nedeniyle, Bitcoin'in durgunluk karşısında altına benzer şekilde davranabileceği söyleniyor. Tek sorun, Bitcoin'in henüz bir durgunluk ile yüzleşmemesi.

Bununla birlikte, sadece on yaşındaki varlık, diğer varlıklar düşerken çok fazla esneklik gösteriyor. Finans dünyasının çoğu 2016 ya da daha erken bir tarihte kurulmuş olsa da, Bitcoin şimdiye kadar 2018'in “dip” inin üzerinde 3.200 dolar ile güçlü tuttu.

Varlık hala 2018 kapanış ve 2019 yıllık açıklığının çok üzerinde işlem görüyor ve enflasyon henüz yeni başlayan mevcut durgunlukta şekillenmeye başlamamış bile.

Hükümetler, fiat para birimlerini devalüe edecek ve potansiyel olarak Bitcoin'in gerçek değer teklifinin parlamasına izin verecek çok ihtiyaç duyulan uyaran paketleri ve kurumsal kurtarmalar hazırlıyorlar.

 Bitcoin'in bunu güçlü tutması, kripto para birimine potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak daha fazla geçerlilik ve önümüzdeki karanlıkta olası bir ışık veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ