Kuantum bilgi işlem, uzak "Yıldız Savaşları" nın geleceğinden bir şey gibi görünebilir. Bununla birlikte, Bristol'deki araştırmacılar iki silikon çip üzerinden bilginin ışınlanmasını başarıyla gösterdi.

Kuantum Hesaplama Çipleri İçin Zorluk Aşıldı, Bitcoin Devam Edecek mi?

Olay önemlidir, çünkü kuantum düzeyinde çipler arasında bilgi iletişimine izin verir. Bu tür bilgi aktarımları, bilgisayarların gürültüsünü ve maliyetlerini azaltırken bilgi işlem hızlarını büyük ölçüde artırabilir.

Dolaşan Bilgi ve Kuantum Hesaplama

Bilgi aktarımı dolaşma adı verilen bir fizik kavramıyla gerçekleşir. Bu, iki parçacık temas halinde değilken aynı dalga durumunu paylaştığında ortaya çıkar. Bu, değişikliklerin etkileşim olmadan uzayda iletilmesini sağlar.

Araştırmacılar iki çipli bir ışınlanma deneyi inşa etmeyi başardılar. Tek bir parçacığın kuantum durumu, bir kuantum ölçümü yapıldıktan sonra iki çip boyunca iletilir. Parçacıklar ölçüm için foton yayarlar.

Böyle bir sistem, bilginin işlemciler gibi normal sistemler olmadan iletilmesine izin verir. Bunun yerine, dolaşmış olan parçacıkların dalga durumları değiştirilerek bilgi taşınabilir.

Bu sistemi daha büyük bir boyuta taşımak hala oldukça zor. Ancak araştırmacılar, bilgileri benzer şekilde işleyebilen dört çipli bir sistem oluşturabildiler. Dr.Idd Faruque'a göre:

“Çip üstü yüksek kaliteli tek foton kaynaklarının önceki sonucumuza dayanarak, dört kaynak içeren daha da karmaşık bir devre oluşturduk… bu kaynakların tümü test edildi ve neredeyse özdeş fotonlar yayan çiplerin aynı olduğu bulundu. Bu durum dolaşım takası gibi yaptığımız deneyler dizisi için temel kriter.”

Bitcoin ve Kripto Para Birimlerinde Uygulamalar

Bu tür sistemler için uygulamalar geniştir. Bilgilerin etkileşim olmadan aktarılabilmesi sayesinde, artık mekanik işlemlere gerek kalmayacak. Bu işlemcilerin hızını büyük ölçüde artıracak.

Bu tür işlemciler potansiyel olarak kripto para birimleri için bir risk oluşturur. Geleneksel bilgisayarlar, Bitcoin’in SHA-256 şifrelemesini kırmak için yüz trilyonlarca işlem gerektirir. Bununla birlikte, kuantum hesaplamaları, aynı bilgileri bulmak için 2 milyondan fazla işlem gerektirir.

Bu bazı riskler oluştursa da, diğer faktörler kesinlikle oyunda. Ek bir kriptografi protokolü potansiyel olarak Bitcoin ağına kuantum hesaplama etkinliğini sınırlayacak bir softfork aracılığıyla eklenebilir.

Kayıp potansiyeli ne olursa olsun, geliştirme teknolojide ileriye doğru atılmış önemli bir adım. Bununla birlikte, ağı korumak için değişiklik yapmak üzere Bitcoin'in gerekip gerekmediği görülmeye devam etmekte.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ