İtalya'da küçük bir kasaba olan 550 kişi ile Castellino del Biferno, koronavirüs salgını sırasında yerel ekonomiyi destekleme yöntemi olarak Ducati olarak adlandırılan kendi para birimini basmakta.

Küçük Bir İtalyan Kasabası Pandemiyle Başa Çıkmak İçin Kendi Para Birimini Yaratıyor

İtalya'da küçük bir kasaba olan 550 kişi ile Castellino del Biferno, koronavirüs salgını sırasında yerel ekonomiyi destekleme yöntemi olarak Ducati olarak adlandırılan kendi para birimini basmakta.

İtalyan kasabası Castellino del Biferno, küresel salgının ardından yerel ekonomiyi desteklemek için para birimini basmaya başladı. İtalya, koronavirüs pandemisinin en çok etkilenen ülkeleri arasında. Castellino del Biferno Belediye Başkanı Enrico Fratangelo, fikirlerini test etme şansına sahip olmadan önce 12 yıldır para basmak için çalışıyordu.

Kasaba yerel ekonomiye yardım etmek için para basıyor.

Belediye başkanı Enrico Fratangelo, yerel ekonominin durumun etkisine dayanabilmesini sağlamak için para bastıklarını söyledi. Bu ekonomi ne kadar küçük olsa da, barlar veya yerler düşünülmeden hala açık olan üç veya dört işletme olduğunu ekledi. Ducati olarak adlandırılan yerel para birimi, konut sakinlerine ekonomik ihtiyaçlara göre temel mallara harcanabilecek şekilde dağıtılıyor. Yani karışıklık yok, 1 Ducati'nin değeri 1 euroya eşit. Belediye meclisi gıda damgaları basmak için hükümetten 5.500 € aldı ve kendi tasarruflarının eklenmesiyle kasaba çözümü finanse etti.

Merkez bankaları CBDC'leri araştırmaya devam ediyor.

Koronavirüs pandemisinin ortasında dijital ödeme araçlarının kullanımı, insanlar virüsün fiziksel para birimi yoluyla yayılmasından korktuklarından oldukça katlanarak artmıştır. Tüm dünyadaki merkez bankaları dijital para birimini ve kendi paralarını verme biçimlerini araştırıyorlar. Çin, DC / EP olarak adlandırılan Yuan'ın dijital versiyonunda son beş ila altı yıldır çalışıyor. Şu anda, ulusal dijital para birimi dört şehirde test ediliyor ve McDonald's ve Starbucks gibi franchiselar da denemeye dahil oluyor.

 Yerel para birimi fikri daha önce İtalya'da 2016'da denendi. İtalya'nın güneyinde de Gioiosa, bir grup sığınmacıya ev sahipliği yapıyor ve sadece yerel mağazalarda kabul edilen yerel bir para birimi kullanıyor. "Bilet" olarak adlandırılan yoğun yerelleştirilmiş para kavramı, yerel işletmelerin yeni gelenlerle olası herhangi bir gerilimi ortadan kaldırarak faydalanmasını sağlamayı amaçlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ