Kilitli değer yerine kullanıcı kabulünü ölçerken, likidite ve kredi sağlayıcıları DeFi'deki en popüler uygulamalardır.

Kullanıcı Sayısına Göre En Popüler Beş DeFi Uygulaması

Kilitli değer yerine kullanıcı kabulünü ölçerken, likidite ve kredi sağlayıcıları DeFi'deki en popüler uygulamalardır.

Önemli Çıkarımlar

Toplam değer kilitli (TVL) ile DeFi uygulamalarının başarısını ölçmek, alanın bozuk bir resmini gösterir.

Bunun yerine, toplam kullanıcı sayısı bir dappın popülerliğinin daha iyi bir göstergesidir.

İlk beş dapp, likiditenin ve kredilerin on binlerce kullanıcıyı bu alana çektiğini gösteriyor.

DeFi uygulamaları, kripto para birimi endüstrisinin en kazançlı ve tartışmalı sektörlerinden biri olmuştur. Çeşitli platformlar milyonlarca dolarlık kilitleme değerlerini geçtikçe, diğerleri saldırıya uğramakta ve fonlarından tahliye edilmektedir.

Ancak, popülerlik nasıl ölçülür?

Kullanıcı Kabulü ile Popülerliği Ölçme

Uygulamaları kilitli toplam değere (TVL) göre sıralamak, ETH / USD fiyat çiftinin dalgalanan fiyatının bu metrik üzerinde büyük etkisi olabileceğinden popülaritesinin en iyi göstergesi değildir.

Dahası, DAI'nın akıllı sözleşmelere kilitlenmesi, gerçek görüntüyü çarpıtır, çünkü birkaç balina TVL'deki büyük değişimlerin gerçek nedeni olabilir.

Bunun yerine, bir uygulamanın toplam kullanıcı sayısını incelemek, projenin DeFi ekosisteminde durduğunun çok daha iyi bir göstergesidir. Bir platform kullanan benzersiz kullanıcıların sayısını değiştirmek de çok daha zordur.

Biri sadece TVL'ye bakıyorsa, bu rakamın çoğuna sadece bir avuç adresin katkıda bulunduğunu fark etmeyebilirler.

Yayınlandığı sırada, tek bir CDP sahibinin 127.274 ETH veya kabaca 26.3 milyon $ 'ı vardır. Bu tür kullanıcılar TVL metriklerini çarpıtabilir.

Bu şekilde sıralama platformları, ekosistemin geleceğine kısa bir bakış sağlayarak, ne tür hizmetlerin en çok kullanıcıyı çektiğini de gösterir.

İşte kullanıcı sayısına göre ilk beş DeFi uygulaması.

1. Kyber Network

Toplam kullanıcı sayısı söz konusu olduğunda Kyber Ağı öncülük eder. 63.938 kullanıcısıyla zincir üstü likidite protokolü en popüler DeFi uygulamasıdır.

Platform, merkezileşmeye ilişkin endişelere rağmen, hem DEX kullanımında hem de diğer çeşitli metriklerde bu yıl büyük bir büyüme yaşadı.

2. Uniswap

Ethereum'da otomatik likidite sağlanması için tamamen merkezi olmayan bir protokol olan Uniswap, bugüne kadar 54.256 kullanıcıya sahip.

Bu yılın başlarında, Uniswap platform likiditesi ve ETH rezervlere kilitlenmiş olarak tüm zamanların en yüksek seviyelerini temizledi.

3. Compound

Compound , kullanıcıların faiz kazanmasına ve kripto varlıklarını teminat karşılığında ödünç almasına izin veren bir para piyasası protokolüdür.

Bugüne kadar 27.910 kullanıcıyı kaydetti ve tam ademi merkeziyetçilik elde etmek için önemli adımlar attı.

4. OpenSea

En büyük dApp olmasa da, OpenSea bugüne kadar 18.776 kullanıcısı olan kripto koleksiyonları için en büyük pazardır.

Platform, Nisan ayının son haftasında 178.834 $ işlem hacmi kaydetti.

5. MakerDAO

Teminatlı borç verme protokolünün bugüne kadar 14.954 kullanıcısı vardır ve bu alandaki en büyük beşinci DeFi uygulamasıdır.

 Son 24 saat içinde 6,3 milyon dolarlık bir hacim görmesine rağmen, MakerDAO büyük bir likidite krizinden geçti ve merkezileşme sorunları ile uğraşıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ