Kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak kullanıcıların kripto para birimlerini çaldığı tespit edilen uygulam Google Play Store'dan Kaldırıldı.

Kullanıcıların Kripto Paralarını Çaldığı Tespit Edilen Uygulama Play Store

Kripto para sektöründe yatırım yapıtığınızda ve bir kripto paraya sahip olduğunuzda yapacağınız ilk işlemlerden biri kripto paranızı güvenilir bir şekilde saklamak olacaktır. Aksi taktirde kripto para hırsızlarının hedefi olabilirsiniz. Kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları bu konuya yönelik şikayetleri dikkate alarak çalışmalarına devam ediyor.

Her ne kadar hırsızlıklara karşı önlem alınsa da kötü amaçlı yazılımlar ile oluşturulan programlar uygulama mağzalarına sızarak yerlerini alıyor.

Google Play Store'un kripto para birimlerini çalmak için tasarlanmış uygulamaları bünyesinde barındırdığı tespit edildi. Clipper olarak bilinen bu kötü amaçlı yazılım, ESET internet güvenliği firmasındaki araştırmacılar tarafından keşfedildi. Google Play Store'da bulunan bu uygulama kullanıcıların rızası olmadan kripto para birimlerini gizlice çektiği için mağazadan kaldırılmış durumda.

Clipper olarak bilinen kötü amaçlı yazılım çoğunlukla kripto para cüzdanlarında telefonlardaki pano özelliğini kullanarak kullanıcılar fark etmeden kopyalama ve yapıştırma işlemlerini yaptıktan sonra alıcının cüzdan adresi kısmına hırsızlar kendi cüzdan adreslerini yapıştırıyor böylelikle gönderilen kripto para birimi alıcıya değil hırsızlara ulaşmış oluyor.

ESET tarafından tespit edilen Clipper adlı bu yazılım MetaMask adlı meşru bir kripto para servisini taklit ediyor. Yazılımın temel amacı kullanıcının kripto para fonları üzerinde kontrol sahibi olmak için şahısın kimlik bilgilerini ve özel anahtarını çalmaktır.

Geçtiğimiz ay film indirme sitelerinde bulunan buna benzer kötü amaçlı yazılımlar tespit edildi. İnternet güvenlik şirketi ESET, bu tarz kötü amaçlı yazılımların Google'ın titiz prosedürlerinden geçmesinin ilk kez yaşanan bir durum olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ