Halka açık şirketlerin sahip olduğu Bitcoin hash oranının toplam payı, artan sayıda Bitcoin madencisinin halka açılmasıyla birlikte geçen yıl arttı.

Halka açık şirketlerin sahip olduğu Bitcoin hash oranının toplam payı, artan sayıda Bitcoin madencisinin halka açılmasıyla birlikte geçen yıl arttı.

Yakın tarihli bir rapor, Bitcoin'in hash oranının toplam payının yaklaşık beşte birinin artık halka açık madencilik şirketlerine ait olduğunu gösterdi.

Arcane Research tarafından yayınlanan rapor, halka açık Bitcoin (BTC) madencilik şirketlerinin artık Bitcoin'in toplam hash oranının %19'unu oluşturduğunu ve geçen yıl Ocak ayında sadece %3'ten önemli ölçüde büyüdüğünü detaylandırıyor.

Kamu Madencisinin BTC Hash Oranındaki Payı

Hash oranı terimi, bir madencinin bilgi işlem ekipmanı tarafından bir işlemi onaylamak için kullanılan toplam bilgi işlem gücünü ifade eder. Daha yüksek bir hash oranı, BTC hash oranının en az %51'ine katkıda bulunarak blok zinciri üzerinden BTC işlemlerini tersine çevirme süreci olan çift harcama saldırılarına karşı daha fazla koruma sağlar.

Geçen yılın başında sadece az sayıda halka açık madencilik şirketi varken, şimdi Bitcoin madenciliğine dahil olan toplam 26 farklı halka açık şirket var, artan sayıda madencilik şirketinin halka açılmasından kaynaklanan bir artış.

Rapor, kamu madencilik şirketlerinin sayısındaki artışın, sermayeye daha fazla erişime sahip kamu şirketleri tarafından yönlendirildiğini ve bunun da madencilik filolarını özel rakiplerinden daha hızlı genişletmelerine olanak tanıdığını öne sürüyor.

Şu anda, Cambridge Bitcoin elektrik tüketim endeksinden elde edilen en son verilere göre, küresel hash oranının %44,95'i Kuzey Amerikalı madencilerden çıkıyor. Halka açık Bitcoin madencileri arasında hedef hash oranında öngörülen büyük artışlarla, bu sayının artması bekleniyor, bu da Bitcoin ağının zaman içinde giderek daha merkezi hale geleceği anlamına geliyor.

 En çok Bitcoin Tutan Madenciler 'Acımasızca Genişliyor'

Bitcoin 1 yıllık hash oranı: YCharts

Bitcoin madenciliği oranı, kripto varlığının hash oranı bu yılın 18 Şubat'ında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248.11 exahash (EH/s) ile son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Şu anda, ağın hash oranı, saniyede yaklaşık iki yüz on üç kentilyon karma olan 216.16 EH/s'de.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ