Küresel Bitcoin benimseme oranı 2030 yılına kadar yüzde 10'u aşacak.

Küresel Bitcoin benimseme oranı 2030 yılına kadar yüzde 10'u aşacak. Çeşitli raporlara göre, son birkaç yılda kripto kabulünde hızlı bir büyüme oldu.

Yeni bir rapor, Bitcoin'in benimsenmesinin internet gibi önceki yıkıcı teknolojilerin benimsenmesinden daha hızlı olacağını gösterdi. 9 Haziran tarihli Blockware istihbarat raporu, önceki dokuz yıkıcı teknolojinin benimsenmesine ilişkin analizinin bu sonuca varmasını sağladığını belirtiyor.

Diğer Yıkıcı Teknolojilere Kıyasla BTC Benimseme Büyüme Oranı

Rapora göre, bu karşılaştırma için kullanılan yıkıcı teknolojilerden bazıları akıllı telefonlar, sosyal medya, otomobiller, internet ve elektrik gücü. Raporun bir bölümünde, "tüm yıkıcı teknolojilerin benzer bir kalıbı vardır (üstel S-eğrisi modeli). Ancak, daha yeni ağ tabanlı teknolojilerin benimsenmesi, herkesin hayal edebileceğinden daha hızlı büyüyor.”

Raporun sonucu, BTC büyüme benimseme oranı ile tarihsel teknoloji benimsemenin ağırlıklı ortalama eğrilerinin karşılaştırılmasına dayanıyordu. Analist, BTC benimseme oranını tahmin etmek için net varlık büyümesinin kümülatif toplamı olarak bilinen bir metrik kullandı. Küresel BTC benimseme oranı, yüzde 60 kümülatif ortalama büyüme oranına (CAGR) dayalı olarak 2030 yılına kadar yüzde 10'u aşacak.

CAGR'ye dayalı BTC benimseme tahmini. Kaynak: Blockware zekası.

Ancak Blockware istihbarat raporu, BTC'nin benimsenme oranı konusunda biraz önyargılı olabilir. Blockware zekası, Blockware çözümlerinin araştırma yan kuruluşudur. Blockware çözümleri, bir BTC madenciliği ve blockchain teknolojisi firmasıdır.

BTC'nin Benimsenmesi ve Doygunluğu

Rapora göre, Bitcoin'in benimsenmesinin diğer yıkıcı teknolojilerden daha hızlı doygunluğa ulaşmasının üç nedeni var. Bunlar mevcut makro çevre, internet ve doğrudan parasal teşviklerdir. Raporda ayrıca tüketicilerin önceki yıkıcı teknolojileri benimsemelerinin kolaylık ve verimlilik nedenleri olduğu belirtiliyor.

Teknoloji benimseme eğrileri. Kaynak: Blockware istihbarat çözümleri.

Örneğin, otomobilin benimsenmesi, ulaşımı bir at veya arabadan daha hızlı hale getirdi. Ayrıca, cep telefonu kullanımı, belirli bir konumla kısıtlama olmaksızın aramaları mümkün kıldı. Bununla birlikte, BTC'nin benimsenmesi büyük ölçüde finansal teşviklere bağlıdır. Böylece, her kişinin en iyi tepkisinin BTC'yi benimsemek olduğu bir oyun teorisi haline gelir.

Daha önce bahsedilen yıkıcı teknolojiler gibi, BTC de “ağ etkisinden” yararlanıyor. Ağ etkisi, bir teknolojiyi ne kadar çok insan benimserse, bu teknolojinin değeri o kadar büyük olur demektir. Örneğin tek kullanıcılı bir sosyal platformun değeri sıfırdır. Ancak birden fazla kullanıcısı olan bir sosyal platform daha değerli hale gelir. Aynı şey bu yıkıcı teknolojiler için de söylenebilir.

Blockware raporu analistleri, bu BTC benimseme oranını tahmin etmek için kullandıkları modelin henüz tam olarak geliştirilmediğini vurguladı. Bu nedenle okuyuculara rapordaki analizi kısa vadeli bir ticaret aracı veya yatırım tavsiyesi olarak kullanmamalarını tavsiye ettiler.

Ancak analistler, modelin rafine edileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, BTC'nin küresel olarak benimsenmesinin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine dair açık göstergeler olduğunu söylediler. Ayrıca fiyatı da yükselecektir. Bu analiz için kullanılan modelin gözden geçirenleri arasında endüstrinin önde gelen oyuncularından yöneticiler yer almaktadır. Aralarında M31 Capital, Ark Invest ve Arcane Assets gibi yöneticiler de vardı.

Son Birkaç Yılda Hızlı Kripto Benimseme Büyümesi

TripleA'dan alınan 2021 verileri, 2021 itibariyle 300 milyondan fazla kripto kullanıcısı olduğunu belirtir. TripleA, küresel bir kripto ödeme ağ geçididir. Bu miktar, tüm dünyada kripto varlık oranında ortalama yüzde 3,9 artış olduğunu gösteriyor.

Bir Chainalysis bir blockchain veri platformu raporu, Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında kripto kabulünde yüzde 881 artış kaydetti. Raporda ayrıca, “Vietnam, Hindistan ve Pakistan (bu sırayla) en yüksek kripto benimsemesine sahip” dedi. Bu üç ülke, Chainalysis'in anket yaptığı 154 ülke arasındaydı.

İki ay önce Gemini önde gelen bir kripto borsası  tarafından gerçekleştirilen bir anket, Brezilya, Hong Kong ve Hindistan gibi ulusların 2021'de daha fazla kripto benimsemesi yaşadığını ortaya koydu. Bu uluslardan ve diğer 17 ülkeden yanıt verenlerin yüzde 50'den fazlası, kripto paraların daha fazla benimsendiğini ortaya koydu. 2021'de ilk kripto yatırımını yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ