Dünyadaki borsalar muazzam bir satışla karşılaştıklarından, çeşitli Hükümetler ve para birimleri tarafından açıklanan yardım paketleri ile ilgili büyük duyurular yatırımcılara fırsat getiremedi.

Küresel Borsalar Haftayı Kayıpla Kapatırken Bitcoin’de Bu Seviyeler Artık Kaçınılmaz mı?

Dünyadaki borsalar muazzam bir satışla karşılaştıklarından, çeşitli Hükümetler ve para birimleri tarafından açıklanan yardım paketleri ile ilgili büyük duyurular yatırımcılara fırsat getiremedi. Bitcoin benzer bir kaderi yaşadı ve 500 dolardan fazla kaybetti.

Dünya genelinde büyük borsa endeksleri Cuma günü düştü. IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva Cuma günü geç saatlerde dünya ekonomisinin 2008 kriz dönemine benzer bir resesyona girdiğini açıkladı. Cuma günü satışlarda artış yaşandı.

Yalnızca ABD'deki toplam Coronavirus vakası sayısı 85.000. Dow Jones 21.636.78'de sona erdi, S&P 500 ise günü 2.541.47'de tamamladı.

Nasdaq Kompozit endeksi 295 puan kaybederek 7502.38 seviyesinde kaldı.

Hindistan Hükümeti Rs yardım paketini açıkladı. Cuma günü, hem Sensex hem de Nifty daha yüksek açıldı. Ayrıca, Hindistan Merkez Bankası'nın açıklamasının sabah 10 civarında gerçekleşeceği yönünde büyük bir beklenti vardı. RBI, olağandışı durumları akılda tutarak bazı olağanüstü önlemler açıkladı.

RBI duyurusundan önemli başlıklar:

REPO oranı % 4.4'e düştü ve Ters REPO % 4'te duruyor. Bu, RBI tarafından şu ana kadar açıklanan en yüksek oran.

Nakit Rezerv Oranı veya CRR % 3'e düşürüldü. Bu azalma bankaların operasyonlarına devam etmeleri için daha fazla likidite sağlayacak.

Bankalar ve NBFC'ler vadeli kredilerin ödenmesinde 3 aylık moratoryum süresine izin verdiler.

Bankaların NPA açısından dikkate alınmayacak olan İşletme Sermayesi tesislerini yeniden hesaplamalarına izin verilmektedir.

Tüm bu önlemler zamana bağlıdır ve üç ay geçerlidir

Ancak, bu cesur önlemlere rağmen, COVID-19 durumu hakkındaki belirsizlik yatırımcıların güvenini kaybetmesine neden oluyor.

Bitcoin, artan korkunun ortasında 500 dolardan fazla düştü.

Analistler, Bitcoin fiyatlarında büyük bir düşüş öngörüyorlardı, çünkü grafikler, uzun vadenin yanı sıra ortam için de düşük seviyelere işaret eden Ayı paterni gösterdi. BTC Perşembe günü bir konsolidasyon aşamasına girmişti. Şu anda 6.150 $ 'dan işlem görüyor. Birincil destek seviyeleri 5.750 $ ve 5.500 $ 'dır. Bitcoin'de korkutan senaryo ise 3.700 dolar seviyeleri şeklinde.

 Piyasalar Pazartesi günü yeniden açıldıkça tablo daha da belirginleşecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ