Kripto pazarları büyüdükçe ve olgunlaştıkça, geleneksel finansta olduğu gibi makroekonomik faktörler onlar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmaya başlar.

Küresel M2 Para Arzının Kripto Piyasaları Üzerindeki Büyük Etkisi

Kripto pazarları büyüdükçe ve olgunlaştıkça, geleneksel finansta olduğu gibi makroekonomik faktörler onlar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmaya başlar.

İlk günlerde, Bitcoin ve kripto piyasası döngüleri büyük ölçüde yarılanma olaylarından etkileniyordu. Bunlar, madenciler için blok ödülü yarıya indirildiğinde yaklaşık olarak her dört yılda bir veya 210.000 blokta bir gerçekleşir.

Bir sonraki ödül 5 Mayıs 2024'te ödenecek ve ödülü mevcut 6.25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürecek.

Bununla birlikte, M2 para arzı şeklinde Bitcoin ve kripto piyasaları üzerinde daha büyük etkiler olabilir. Bu metrik, son on yıldaki piyasa hareketleriyle yüksek oranda ilişkili görünmektedir.

Global Macro Investor kurucusu ve CEO'su Raoul Pal, 22 Temmuz'da M2 para arzı eğiliminden küresel sapmayı kripto piyasası kapitalizasyonuna kıyasla karşılaştıran bir grafik yayınladı.

 “M2 Para Stoku” olarak da adlandırılan M2 para arzı, dolaşımdaki para miktarının bir ölçüsüdür. Banka tasarruf hesapları gibi “daha az likit” olan para birimine ek olarak, fiziksel nakit ve mevduat olan M1 parasını içerir.

Enflasyon arttıkça M2 para arzı büyüme oranları bu yıl düştü. Pal, kripto için azalan talebin çıkışlara neden olduğunu yorumlayarak şunları ekledi:

“Bu, arzın aksine likidite ve para biriminin değer kaybetmesinin baskın itici güçler olduğunu gösteriyor.”

Ayrıca, yatırımcılara, özellikle kripto gibi yüksek riskli yatırımlarda, daha az parayla daha dikkatli olunması da mantıklı. Yaşam maliyeti krizi, 2022'de bunu daha da kötüleştirdi, çoğu ülke onlarca yıllık enflasyonun en yüksek seviyeleriyle ve artan tüketim malları, yakıt ve enerji fiyatlarıyla karşı karşıya kaldı.

Pal, küresel M2 büyümesinin döndüğünü belirtti. “İlk günler, ancak kripto doğası gereği ileriye dönük ve bu kadar uzun süresi nedeniyle çoğu varlıktan daha erken dönüyor” diye ekledi.

Kripto Ayıları Hala Gizleniyor

Kripto piyasaları gerçekten de geçen haftayı devirdi, ancak hala erken günler ve ayı piyasaları genellikle uzun süredir devam eden olaylardır. Son yedi gün içinde, kripto piyasa değeri %15 artarak 1,1 trilyon dolara ulaştı.

Bununla birlikte, piyasalar geçen yıl Kasım ayındaki zirve seviyelerinden hala yaklaşık %70 aşağıda ve mevcut ralli ölü kedi aromalı olabilir.

ABD'de önümüzdeki hafta iki önemli olay kriptoyu hızla güneye gönderebilir. Federal Rezerv'in faiz oranlarını tekrar artırması bekleniyor, bu da risk altındaki varlıklar için genellikle kötü bir haber.

Ek olarak, ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), 28 Temmuz'da ikinci çeyrek GSYİH gayri safi yurtiçi hasıla büyümesine ilişkin ön tahminini yayınlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ