Küresel Makro Yatırımcı Raoul Pal, dünyanın koronavirüs sonrasında birçok ekonomik sonuçla karşı karşıya olduğunu ve hiçbirinin iyi olmadığını söylüyor.

Küresel Makro Yatırımcı Bitcoin

Küresel Makro Yatırımcı Raoul Pal, dünyanın koronavirüs sonrasında birçok ekonomik sonuçla karşı karşıya olduğunu ve hiçbirinin iyi olmadığını söylüyor.

What Did Bitcoin isimli podcast yayınında, eski Goldman Sachs hedge fon yöneticisi, hükümetlerin matbaayı ateşleyerek ve finansal sisteme nakit enjekte ederek doğru şeyi yaptığını söyledi. Gerçek sorun, yaygın ekonomik sorunun birkaç aydan daha uzun sürerse ne olacağıdır.

“Cayman Adaları'nda bankadan yeni bir telefon aldım. Sadece üç aydır ipotekimi durdurdular. Tamam harika. Altı için durduramazlar, çünkü işsiz olacaklar. Korkum bu dönemden sonra, dünya neye benziyor? Ve eğer durum buysa, o zaman devam eden işsizlik olacaktır. Pek çok arkadaşımız için zor olacak. Bu zor. Hükümetler daha sonra insanlara yardım etmek için daha fazla borç almaya çalışacaklar. Yine, yapılacak doğru şey bu. Sorun şu ki, esasen tüm ekonomik yükü alıyorsanız, insanlara borçları ve ipotekleri olan insanlara yardım ediyorsanız, temel olarak tüm ekonomik yükü ve tüm borçları alıp devlet bilançosuna koyuyorsunuz.

İngiltere'deki insanlar bunu bankalarla yaptıklarını hatırlıyorlar. Ama şimdi bunu kredi piyasaları, belki hisse senedi piyasaları, belki emeklilik sistemi ve ekonomik kayıplarla yapıyorlar. Bunu finanse etmenin tek yolu para basmaktır ve her ülke aynı anda yapıyorsa, paranın daha az değerli olduğu bir ortam yaratacaksınız. Şimdi bu enflasyon alacağımız anlamına mı geliyor? Bence bir borç deflasyonunda, bu böyle, enflasyon yaratmıyoruz. Ancak paranın satın alma gücünün altın veya Bitcoin'e göre düşeceği bir durum yaratıyoruz.

Ve bence Japonya buna ulaşıyor, böylelikle tüm borcunu satın alıp bankanın bilançosuna koyuyor ve bu durumda para birimlerinin çökebileceği bir sistem göreceğiz. Bu, hiperenflasyonun bir unsuru ya da yüksek, sürekli enflasyonun bir sonucu olabilir gibi görünüyor, bunun sonunda para birimlerinin çöküşü olacak. ”

Bu ortamda Pal, ortaya çıkan varlığa yatırım yapma konusundaki aşırı volatiliteye ve riske rağmen şu anda likit net nakitinin % 25'ini Bitcoin'e (BTC) tahsis ettiğini söylüyor.

“İşte tam da bu nedenle Bitcoin var. Başlamak için oluşturulmuş olan sorun buydu. Finansal sistemin mücadele ettiği bu dünyada, ödeme yapma, bir değer deposuna sahip olma ve mülkiyeti kaydetme yeteneği temel olarak Bitcoin ve kripto para biriminin ve blok zincirinin genel olarak yaptıklarının üç ilkesidir. Ve bu B planı olduğunu bilmek çok güven verici bir şey. Belki de hepsi böyle değil. Ama korkum herkes için ve bu finans dışı insanlarla konuşuyor - bunun hızla ortadan kalktığını varsaymaya gerçekten dikkat edin. ”

Pal, en iyi senaryoların Eylül veya Ekim aylarında ekonomik normale dönmesi olduğunu söyledi. Bu arada, olabildiğince çok para kazanmaya çalışırken BTC'ye, nakit paraya, fiziksel altınlara yöneliyor ve ticaret fırsatları arıyor.

 “Tek bildiğim, çok kötü olan birkaç sonuç var. Her şey normale döner. [Başka] biraz u şeklinde bir toparlanma ve Eylül, Ekim aylarına kadar bunun arka ucunun iyi olduğunu görüyoruz. Bunu temel durumumuz olarak kullanalım. Bu iyi. Ama biz insanlar olarak en kötü durumu planlamak zorundayız çünkü ekonomik olarak hayatta kalabileceğimizden emin olmalıyız. Sonucu bilmiyorum. Benim önsezim daha uzun süreceği. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ