Bitcoin ve kripto, mevcut jeopolitik belirsizliğin ortasında oynaklığa karşı savunmasız kalmaya devam ediyor.

 Bitcoin ve kripto, mevcut jeopolitik belirsizliğin ortasında oynaklığa karşı savunmasız kalmaya devam ediyor. Ağır yaptırımlara rağmen, Ruble cinsinden kripto faaliyeti düşüşte.

Haftanın ilk pompasını 45.000 $ seviyelerine kadar yükselttikten sonra, Bitcoin fiyatı bugün güçlü bir düzeltmeye girdi. Daha geniş kripto piyasasıyla birlikte, BTC fiyatı yüzde 5 düşüşle 40.000 dolar seviyelerine doğru ilerliyor. Bir tarafta, Rusya-Ukrayna savaşı Fed'den bir miktar parasal gevşeme talep ediyor. Ancak enflasyondaki keskin artış bunun tam tersini yani parasal sıkılaştırmayı gerektiriyor.

Perşembe günü, Rusya'nın Ukrayna'nın nükleer santraline saldırısı kripto alanı üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuştu. Avrupa borsası mevcut durumun en büyük baskısıyla karşı karşıya. Almanya'nın DAX'ı bu hikayeyi yazarken 500 puan veya yüzde 3.60 düştü. Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz şunları söylüyor:

Endeks son zamanlardaki en yüksek seviyesinden %17 kaybetti, S&P 500'den çok daha fazla. Stagflasyon riski arttıkça yatırımcılar Avrupa'ya sırtlarını dönüyorlar. Bu, Avrupa'nın geri dönüşünün bir kez daha başarısız olduğu anlamına geliyor.

Daha geniş öz kaynaktan ayrılmaya çalışan Bitcoin, bir kez daha kapana kısılmış görünüyor. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi korku bölgesine doğru eğiliyor. 41.500 $ olan mevcut fiyatta, piyasa oyuncuları arasında çok daha fazla belirsizlik var.

Öte yandan, Bitcoin madencilik zorluğu, Kasım 2021'den bu yana ilk kez yüzde 1,5 düzeltildi. Bu, arka arkaya altı pozitif zorluk ayarlamasından sonra ilk negatif düşüş oldu. Bitcoin zorluk ayarlaması her iki haftada bir gerçekleşir.

Rus Bitcoin İşlem Hacimleri Düşüşte

Hafta başındaki ralli sırasında, birçok piyasa analisti, son artışın Rus kripto ticaret hacimlerindeki artıştan kaynaklandığına inanıyordu. Öte yandan, anlatı, Rusya'nın yaptırımlardan kaçmak için kripto kullandığına dair inşa ediliyordu. Ancak bu, zemini tam olarak tutuyor gibi görünmüyor.

Ruble cinsinden kripto faaliyeti, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş ilan ettiği ilk günden itibaren düşüşte. Blockchain analitik firması Chainalysis'e göre, Ruble cinsinden kripto faaliyeti 24 Şubat'ta 70,7 milyon dolardı. Bu, 3 Mart itibarıyla yüzde 50 azalarak 34.1 milyon dolara düştü.

Chainalysis’in kıdemli iletişim direktörü Madeleine Kennedy, “Bu, Mayıs 2021’e ulaşan Rus kripto ticaret hacminin tüm zamanların en yüksek seviyelerinde görülen hacmin çok küçük bir kısmı” dedi. Çarşamba günkü raporda, aralarında Alexander Saunders'ın da bulunduğu Citi analistleri şunları ekledi:

Rus hacimlerinin şimdiye kadar nispeten küçük olması, fiyat hareketinin, Rus talebinin kendisinden ziyade Rusya'dan talepte beklenen bir artış için konumlanan yatırımcılardan kaynaklandığını gösteriyor. İğneyi hareket ettirmek anlamlı bir sermaye uçuşu gerektirecektir.

Devam eden jeopolitik belirsizlik ortamında oynaklığın devam etmesini bekleyebiliriz. Aşağı yönde, 40.000 dolar güçlü destek olmaya devam ediyor. Bitcoin (BTC) bunun altına düşerse, 33.000-35.000 $ aralığında bir başka düşüş görebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ