Goldman Sachs Insurance Asset Management tarafından hazırlanan bir rapora göre küresel sigortacılar, kripto varlıklara daha yüksek tahsislerle riske dayalı bir yatırım yaklaşımını sürdürmeyi hedefliyor.

Küresel Sigortacılar Riskli Yatırım Yaklaşımı Arasında Kriptoya Yatırım Yapmaya Başladı

Anket, rapora göre küresel bilanço varlıklarında 13 trilyon doları aşan 328 baş yatırım yetkilisi ve baş finans yetkilisinin görüşlerini yansıtıyor.

Önceki yıllardan keskin bir dönüşle, sigortacılar artık artan enflasyonu ve daha sıkı para politikasını portföylerine yönelik en büyük tehditler olarak görüyorlar. Güçlü ücret artışı ve güçlü istihdam kazanımları arasında, pandemi döneminin kolay para politikaları çözülüyor ve beklenen faiz artışları akılda kalıyor.

Yatırım bankasının Varlık Yönetimi kolundaki Sigorta Varlık Yönetimi ve Likidite Çözümleri İşletmeleri Küresel Başkanı Mike Siegel, şirketin bulguları hakkında yorum yaparken, küresel sigortacıların da kriptoya giderek artan bir ilgilerinin olduğunu söyledi.

“Bu yıl ilk kez kripto hakkında anket yaptık, ki bu ankete yanıt alamayacağımızı düşünmüştüm. Ama şaşırdım. Sektördeki katılımcıların %6'sı ya kriptoya yatırım yaptıklarını ya da daha spesifik olarak kriptoya yatırım yapmayı düşündüklerini belirtti” dedi.

Siegel'e Göre, Yatırım Yapan (%2) veya Fonlarını (%4) Kriptoya Tahsis Etmeyi Düşünen Şirketler Bunu Piyasayı ve Altyapıyı Daha İyi Anlamak İçin Yapıyor

“Ancak bu işlem yapılabilir bir para birimi haline gelirse, yolun aşağısında kriptoda politikalar belirleme yeteneğine sahip olmak istiyorlar. Ayrıca, tıpkı dolar veya yen, sterlin veya euroda yaptıkları gibi kriptoda da prim kabul edin” dedi.

Ayrıca rapora göre, Asyalı sigortacılar %6 ve Avrupalı sigortacılar %1 ile karşılaştırıldığında, Amerikalı sigortacılar biraz daha ilgililer. Onlar %11 ile şu anda kripto varlıklara yatırım yapıyor veya yatırım yapmayı düşünüyorlar.

Bununla birlikte, kripto yatırımlarının beklenen karlılığı söz konusu olduğunda görüşler hala karışık. Aynı zamanda kripto varlıklar, önümüzdeki 12 ay içinde en yüksek ve en düşük toplam getiri sağlaması beklenen ilk 5 varlık sınıfı arasında yer aldı.

Her iki durumda da, ankete katılanların %1'i önümüzdeki 12 ay içinde kripto varlıklara tahsislerini artırmayı planladıklarını, %7'si mevcut tahsislerini sürdürmeyi planladıklarını ve hiç kimse bunu satmayı planlamadığını söyledi.

"Kripto piyasası olgunlaşmaya devam ettikçe, artan düzenleyici kesinlik ile birleştiğinde, kurumların bir kısmı, yatırım fırsatlarını keşfetmenin yanı sıra altta yatan blok zinciri teknolojisinin yıkıcı etkisini tanıma konusunda daha emin hale geliyor. Goldman Sachs Insurance Asset Management Küresel Dijital Varlıklar Başkanı Mathew McDermott, bu pazarın potansiyelini açıkça fark eden küresel varlık yöneticilerinin artan benimsemelerine şaşırdıklarını söyledi.

Katılımcılar tarafından vurgulanan temel makroekonomik risklerden bazıları %28 ile enflasyon, %20 pay ile ABD parasal sıkılaştırması ve %18 ile kredi ve hisse senedi piyasası oynaklığının ardından ABD ve Avrupadaki'deki ekonomik yavaşlama/durgunluk sırasıyla %16 ve %5 pay ile yer alıyor.

Yatırım belirsizliği güçlü kalırken, 2022 katılımcısı geçen yıl ve 2020'de görüşülenlere göre daha iyimser ve rapora göre yatırım ortamının aynı veya iyileştiğini belirtenlerin oranı %63.

“Katılımcılar, özel pazar fırsatlarına olan ilginin devam etmesiyle görüldüğü gibi, getiriyi artıran varlık sınıflarına odaklanmaya devam ediyor. Goldman Sachs Insurance Asset Management, 2022'de yeniden yatırım oranları artmaya başlasa da, sigortacılar alternatif yatırımlara ilginin devam ettiğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ