Kurumsal sahtekarlıklarla mücadeleye adanan kar amacı gütmeyen Treadway Sponsorluk Kuruluşları Komitesi (COSO), blockchain teknolojisi hakkında rehberlik yapacak.

Kurumsal Dolandırıcılık Savaşçısı COSO, Blockchain Konusunda Rehberlik Yapacak

Kurumsal sahtekarlıklarla mücadeleye adanan kar amacı gütmeyen Treadway Sponsorluk Kuruluşları Komitesi (COSO), blockchain teknolojisi hakkında rehberlik yapacak.

Wall Street Journal, COSO'nun 2020'nin ilk çeyreğinde gönüllü blockchain rehberliği yayınlaması beklenen haberleri Cuma günü bildirdi. Rehberlik, finansal hizmetlerdeki yöneticilere ve tedarik zincirlerinde blockchain teknolojisini kullanan şirketlere rehberlik yapacak. COSO başkanı Paul Sobel konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer veriyor:

“Bunu düzgün kontrol ettiğimizden emin olmak istiyorum çünkü defterleri dağıtırken dünyanın çok farklı bir görüşü yansıyor. Bu, kendi sisteminizde bulunan bir şey değil ”

1985 yılında kurulan COSO, beş özel sektör kuruluşunun ortak girişimidir: Amerikan Muhasebe Derneği (AAA), Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü (AICPA), Uluslararası Finansal Yöneticiler Enstitüsü (FEI), İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Yönetim Muhasebeciler Enstitüsü (IMA).

COSO, şirketlerin dahili kontroller oluşturmak ve riskleri yönetmek için kullandığı rehberlik ve çerçeveler geliştiriyor. Kuruluşun 2000'lerin başında muhasebe skandallarından sonra kendini geliştirdiği ve 2017'de güncellediği gönüllü bir risk yönetimi çerçevesi ile tanındığı bildiriliyor.

COSO’nun gelecek rehberliği, şirketlerin uygun yönetişim önlemleri ve kontrolleri uygulamalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Sobel, “Umut, yönetim kademelerinin yanı sıra yönetim kurulu içinde bir diyalog oluşturmasıdır, böylece gözetim sorumluluklarının ne olduğunu daha iyi anlamaları sağlanıyor,” açıklamasını yapıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ