İlk onaylanmış Bitcoin ETF'lerinden biri olan Kanada merkezli Purpose Bitcoin ETF, varlıklarını artırdı ve şu anda yaklaşık 22.500 BTC’ye sahip.

İlk onaylanmış Bitcoin ETF'lerinden biri olan Kanada merkezli Purpose Bitcoin ETF, varlıklarını artırdı ve şu anda yaklaşık 22.500 BTC’ye sahip.

Purpose Bitcoin ETF talebi, Mayıs ortasındaki düşüşün ardından yeniden başladı. Sonuç olarak, şirketin ürünü, iki aydan kısa bir sürede elindeki Bitcoin’leri neredeyse %30 oranında artırdı.

Purpose BTC ETF Neredeyse 22.500 BTC Tutuyor

CryptoPotato bu yılın başlarında, Kanada Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu'nun (OSC), finansal hizmetler şirketi Purpose Investments tarafından birincil kripto para biriminin performansını izleyen bir borsada işlem gören fon başlatmak için bir dosyalamayı onayladığını bildirdi.

Bir kez piyasaya sürüldüğünde, Bitcoin ETF, sadece birkaç hafta içinde toplam rakam olarak 400 milyon doların üzerinde para çektiği için oldukça olumlu bir başlangıç yaptı. Ancak, Mayıs ayında Elon Musk ve Çin'den gelen FUD tarafından desteklenen ve aşırı kaldıraçlı pozisyonlarla yoğunlaşan piyasa genelindeki geri çekilme izledi.

Sonuç olarak, yatırımcılar ETF'ye fon tahsis etmeyi bıraktılar - tam tersi, önemli kısımları sattılar ve şirketin varlıkları hızla azaldı. Bu, kurumsal talebin de düştüğünü iddia eden çok sayıda raporla aynı zamana denk geldi.

Ancak, Glassnode'un yakın zamanda iddia ettiği gibi, trend bir kez daha değişti. Analiz şirketi 24 Haziran'da "15 Mayıs'tan bu yana ETF'ye günde ortalama 86.15 BTC olmak üzere toplam 3.446 BTC aktı" dedi.

Firmadan gelen daha yeni veriler yatırımcıların devam eden iştahını yeniden teyit ettiğinden, bu tek seferlik bir olay değildi. Sonuç olarak, Purpose Bitcoin ETF varlıklarını artırmaya devam etti ve şu anda 22.500 Bitcoin'in biraz altında. Bugünkü USD fiyatlarıyla bu büyük miktar 800 milyon dolara yakın.

ABD ne olacak?

Kanada düzenleyicisinin Purpose başvurusunu onaylamasından kısa bir süre sonra, bunu iki Bitcoin borsasında işlem gören fon için daha yaptığını belirtmekte fayda var. Ancak, Kanada'nın güney komşusu ile durum önemli ölçüde farklıdır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, her yıl sayısız başvuruyu reddetmeye devam ediyor. Birkaç şirket yalnızca bu yıl bekçi köpeğine başvurdu ve görünüşe göre VanEck olumlu bir sonuca en yakın olanı olabilir. Ancak ajans geçen ay kararı bir kez daha erteledi.

İlginç bir şekilde, SEC Komiseri Hester Peirce, geçtiğimiz günlerde, inceleme yöntemleri eski olduğu için düzenleyicinin bir Bitcoin ETF'sini uzun zaman önce onaylaması gerektiğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ