Analistler bir kez daha Bitcoin'de (BTC) yükselişe geçmeye başladılar ve neşeli duygularını desteklemek için temel ve teknik faktörleri belirttiler.

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin’de Düşüş Bekliyor – Peki Ama Neden?

Bununla birlikte, herkes kripto para piyasasının yukarı bakmaya hazır olduğuna ikna olmamış durumda.

Aslında, verilere göre, kripto pazarına katılan kurumsal yatırımcılar şu anda Bitcoin'de yüksek seviyeler beklemekten daha ziyade aşağı yönlü bir hareket bekliyorlar.

CME Vadeli İşlemleri, Kurumların Bitcoin’de Azalış Beklediğini İfade Ediyor

Her hafta, Chicago Ticaret Borsası (CME) borsada raporlama yapan firmalar tarafından sağlanan pozisyon verilerini gösteren bir “Yatırımcıların Taahhüdü” isim bir rapor yayınlanmakta. CME'de bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi olduğundan, COT raporu BTC için geçerlidir.

En sonki verilere göre (kripto verileri ve Telegram kanalı “Unfolded” haberleri ile paylaşılıyor), kurumsal tüccarlar - riskten korunma fonları, para yöneticileri, vb. toplam -1.250 BTC pozisyonu - bu metriğin bir yıl içinde potansiyel olarak şimdiye kadar gördüğü en düşük değere sahip olduğunu gösteriyor. Bu, bir sınıf olarak kurumsal yatırımcıların Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanında hala düşüş eğiliminde olduğu anlamına geliyor.

Bazıları bunun Bitcoin'in düşeceği anlamına gelmezken, kurumsal yatırımcıların kripto para biriminin yönlülüğünü tahmin etmede iyi olduğuna dair kanıtlar var.

Tanınmış kripto para yatırımcısı ve geliştirici Romano, Bakkt başlatıldığında, vadeli işlem verilerinin kurumların short pozisyonunda olmadığını öne sürdüğünü belirtti. Tabii ki, Bitcoin takip eden günlerde çöktü. Bu, kurumların “doğru yönlü ticaret için iyi bir sicile sahip olduklarının” bir işareti olduğunu iddia ediyor.

Boğa Durumu Var mı?

Kurumlar tereddüt ederken, boğa durumunun inşa edildiğine dair işaretler bulunuyor.

Twitter'da önde gelen bir teknik analist olan Dave the Wave, geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatlarının 2020'nin ilk yarısında sıkılaşmasını beklediğini, ardından gelecek yılın ikinci yarısında 20.000 dolara yaklaşacağını belirtti. 2021'in başlarına gelindiğinde, önde gelen kripto para biriminin fiyatının “tüm zamanların sürekli yeni yüksek seviyelerini” yayınlamasını bekliyor.

Daha önceki bir analizde Dave, BTC'nin yakın vadede düşüş eğilimi göstermesine rağmen, varlığın yakında uzun vadeli boğa trendini yeniden başlatacağını belirlemek için Elliot Wave'i kullandı. Ünlü yatırımcı o zamanlar benzer bir sonuca vardı.

Bu, Bitcoin'in hash gücü, işlem sayısı ve işlem hacmi metriklerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığından bahsetmiyoruz, bu da BTC'nin son birkaç ay içinde görülen % 50 düşüşe rağmen hala temel bir boğa eğiliminde olduğunu ima ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ