Geçen hafta, yatırımcılar aktif olarak varlıklarını Bitcoin fonlarından çektiler.

Kurumsal Yatırımcılar Piyasa Hakkında Endişeli Mi?

Geçen hafta, yatırımcılar aktif olarak varlıklarını Bitcoin fonlarından çektiler. Büyük olasılıkla, piyasadaki panik, ABD Merkez Bankası'nın mevcut politikası ve faiz oranlarını yükseltme korkusuyla ilişkilidir.

Coinshares'in en son dijital varlık raporuna göre, Bitcoin ürünlerinden çıkışlar Haziran 2021'den bu yana en yüksek seviyesinde. 29 Nisan'da sona eren haftada dijital varlık fonlarından toplam çıkış 120,1 milyon dolardı ve büyük bir Bitcoin çıkışı beklenmedik bir şekilde 38 milyon dolar ile dengelendi. token FTX (FTT) ürünleri için girişlerde. Geçen hafta Bitcoin çıkışları, Nisan ayı için 132,7 milyon dolar ve 310,8 milyon dolardı.

Coinshares, bu kadar güçlü bir çıkış için net bir neden görmüyor ancak düşüş hissinin ABD Federal Rezerv politikasından etkilendiğine inanıyor.Raporda  “ABD Merkez Bankası'nın şahin söylemi ve son fiyat düşüşü dışında bunun kesin nedenini tespit etmek zor,” diyor

Bitcoin'in kriptoda birincilik için en yakın rakibi olan Ethereum (ETH) da son zamanlardaki düşüş hissinden muzdarip: ETH'ye erişim sağlayan ürünler 25 milyon dolarlık çıkış ve 82,3 milyon dolarlık MTD çıkışları yaşadı.

Öte yandan, kripto para borsası ve NFT FTX FTT platformuyla ilişkili fonlar 38 milyon dolarlık giriş aldı, ancak FTT fonları “diğer” kategoride olduğundan, bunun daha uzun vadeli bir eğilimin parçası olup olmadığı belirsiz. Özellikle, FTT'nin fiyatı da son 30 günde yüzde 24,5 düştü.

Terra (LUNA) ve Fantom (FTM) yatırım ürünleri de her biri 390.000 dolar ve 250.000 dolarlık küçük girişler gösterdi.

Mevcut Fed Politikaları ve Bunların Kripto Piyasasıyla Bağlantısı

ABD makamlarının, son 40 yılda ülkedeki rekor tüketici enflasyonunun ortasında 2022'de faiz oranlarını birkaç kez artırması bekleniyor. Örneğin, Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası'nın bu yıl kilit oranını en az dört kez artıracağını tahmin etti. JPMorgan uzmanları, Fed'in 2022'de faiz oranlarını dokuz kez artıracağı görüşünde.

JPMorgan Baş Küresel Stratejisti David Kelly, kripto yatırımcılarını Fed'in eylemleri nedeniyle büyük kayıplar konusunda uyardı. Kelly'ye göre, faiz oranı artışı dijital varlık piyasasındaki "çılgın spekülasyon çağını" sona erdirecek.

Aynı zamanda kripto analisti Benjamin Cowan, yüksek faiz oranlarının Bitcoin'in büyümesini engellemeyeceğine inanıyor. Cowan, Bitcoin'in değerinin Fed'in faiz artırım dönemlerinde arttığını gösteren tarihsel verileri aktardı.

BitRiver finansal analisti, 2020'nin sonuna kadar Bitcoin'in geleneksel pazarlardan bağımsız bir varlık olduğunu söyledi. Ona göre, pandemi ve kilitlenmelerin ardından kripto para birimi spekülatif bir varlık statüsü kazandı ve ABD hisse senedi endekslerinin dinamiklerine duyarlı hale geldi.

Analistlere göre, ABD Bitcoin'deki faiz oranlarındaki artıştan sonra büyüme ile yanıt verebilir, ancak bu ancak dolar düşmeye başlarsa ve S&P 500 ve NASDAQ endeksleri güçlü bir şekilde düşmezse gerçekleşecektir.

Bu noktada kripto para piyasasının çöküp çökmeyeceğini kesin olarak söylemek mümkün değil. Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştıracağı beklentilerine ek olarak, piyasanın çeşitli ülkelerdeki jeopolitik risklerden ve daha sıkı düzenlemelerden etkilenmesidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ