Bulgulara göre, ankete katılanların yüzde 39'u Bitcoin'in en çekici büyüme görünümüne sahip olduğu konusunda hemfikir.

Kurumsal Yatırımcılar, XRP ve ADA

Bulgulara göre, ankete katılanların yüzde 39'u Bitcoin'in en çekici büyüme görünümüne sahip olduğu konusunda hemfikir. Rapora göre, dijital varlık yatırımının temel nedeni olan spekülasyonlar Aralık 2021'den bu yana düştü.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum (ETH), kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin'den sonra en çok tercih edilen kripto para olmuştu. Bununla birlikte, İngiltere merkezli bir varlık fonu yöneticisi olan CoinShares tarafından yakın tarihli bir rapor, kurumsal yatırımcıların ikinci en büyük kripto para birimi pahasına DOT, ADA ve XRP'ye tahsisi artırdıkça dijital varlık üzerinde bir adım geri adım attığını açıkladı.

Dijital varlıklar bir toparlanma belirtileri gösterse de, Bitcoin, Ethereum ve Cardano gibileri yılın başından bu yana değerlerinin yüzde 40'ından fazlasını kaybetti. Bitcoin geçen yıldan bu yana sürekli bir düşüş yaşıyor ancak anket, kurumsal yatırımcılar arasında en çok tercih edilen Bitcoin olduğunu ortaya koyuyor.

Bulgulara göre, ankete katılanların yüzde 39'u Bitcoin'in en çekici büyüme görünümüne sahip olduğu konusunda hemfikir. Bu, önceki ankete göre yüzde 3'lük bir artış.

Rapor ayrıca Bitcoin'in geleneksel pazarlarla çok güçlü bir ilişki kurduğunu belirtti. Büyüme pazarının fiyat hareketinin de Bitcoin pazarı üzerinde çok etkisi oldu.

Dikkate değer bir gözlem, önde gelen kripto varlıklarının ABD doları ile ters orantılı olmasıdır. Bitcoin şimdi ABD doları ile iyi kurulmuş bir ters korelasyona sahip. Bu, ortaya çıkan değer saklama özellikleri nedeniyle mantıklıdır, ancak aynı zamanda faiz oranlarına karşı inanılmaz derecede hassas olmasını sağlar.

Altın ile Bitcoin Korelasyonu Düşüyor

Ayrıca, Bitcoin'in altınla olan ilişkisinin ciddi bir düşüş gördüğü gözlemlendi. İlginç bir şekilde, hisse senetleriyle olan korelasyonu önemli ölçüde arttı. CoinShares Araştırma Başkanı James Butterfill'e göre, korelasyonun gücü, büyüme hisse senetleri gibi faiz oranına duyarlı hisse senetlerinde bulundu. Bitcoin piyasasının mevcut durumunun mükemmel bir yorum olduğunu ekledi. Bu, faiz artırımlarının getirisi olmayan varlıklar için büyük bir tehlike olacağı anlamına gelir.

Yatırımcılar, fiyat zayıflığı sırasında pozisyonlara eklemek istedikleri için dijital varlıklar üzerindeki ağırlığı yüzde 0,5'ten yüzde 1'e çıkardı. Ancak ağırlıklandırma, Kasım 2021'de görülen yüzde 1,8'in oldukça altında kalıyor.

Yatırımcıların altcoin algısı yükselse de erişim zorlukları nedeniyle pozisyonlarına ekleme yapmadıkları da belirtildi. Ayrıca, önemli bir risk azaltma stratejisi olduğu söylenen çeşitlendirme sayesinde yatırımcılar pozisyonlarına ekleniyor. Rapora göre, dijital varlık yatırımının temel nedeni olan spekülasyonlar Aralık 2021'den bu yana düştü. Bu, çoğu yatırımcının artık onları iyi değer olarak gördüğü anlamına geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ