Kuzey Amerika şu anda Avrupa'nın yüzde 25'inden sonra küresel işlemlerin yüzde 18,4'ü ile dünyanın en büyük ikinci kripto para piyasası olarak sıralanıyor.

Kuzey Amerika şu anda Avrupa'nın yüzde 25'inden sonra küresel işlemlerin yüzde 18,4'ü ile dünyanın en büyük ikinci kripto para piyasası olarak sıralanıyor. Çin, tek dijital para çözümü olarak belirlenen CBDC'sini takip ederek kripto pazarından ve madencilik hakimiyetinden vazgeçti.

Kuzey Amerika'daki DeFi sektörü, bölgeyi şimdi dünyanın en büyük ikinci kripto para piyasası olarak konumlandırıyor. Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında, Kuzey Amerika kripto adresleri, küresel işlemlerin yüzde 18,4'üne eşit olan 750 milyar dolarlık kripto para aldı. Aynı zaman diliminde, Kuzey, Orta ve Batı Avrupa adresleri toplu olarak 1 trilyon dolar veya küresel hacmin yüzde 25'ini aldı. Bu rakamlar Chainalysis'in 2021 "Kripto Para Birimi Coğrafyası Raporu"na göre.

Ek olarak, Temmuz 2020 ile Mayıs 2021 arasında, Kuzey Amerika'daki aylık işlem hacmi yüzde 1000 artışla 14,4 milyar dolardan 164 milyar dolara yükseldi. Chainalysis bu büyümeyi, Temmuz-Haziran 2021 arasında bölgedeki işlemlerin yüzde 37'sini oluşturan DeFi'ye bağlıyor. ABD, bir DeFi "taban benimseme" aracı olan Chainalysis'in DeFi Benimseme Endeksi'ne göre bölgenin en büyük pazarıydı.

Yazı başlığıKuzey Amerika Şimdi İkinci En İyi Kripto Merkezi

Rapora göre, Nisan 2019 itibariyle, Doğu Asya kripto işlem hacmi açısından dünya çapında zirveye ulaştı. Bununla birlikte, Çin'in küresel işlem hacmindeki payı Nisan 2020'de düşmeye başladı. Bu, ülke hükümetinin bu yıl Mayıs ayında geniş kapsamlı bir kripto yasağı uygulamadan çok önceydi. Kısa bir süre sonra Haziran 2020'de Kuzey, Orta ve Batı Avrupa ile Kuzey Amerika Çin'i geride bıraktı.

Chainalysis Global Crypto Adoption Index, bölgedeki ulusların da Temmuz 2020'den Haziran 2021'e kadar sıralamada düştüğünü gösteriyor. Çin 4. sıradan 13. sıraya, Güney Kore 17. sıradan 40. sıraya, Hong Kong 23. sıradan 39. sıraya ve Japonya 71. sıradan 80. sıraya geriledi.

Chainalysis ekonomisti Ethan McMahon, “Çin, çözümleri lehine tamamen kripto yasağına doğru ilerliyor” dedi. Bu “çözümler”, kendi merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesini ve test edilmesini içeriyordu.

Yeni Kripto Madenciliği Cennetleri

Çin, kripto para işlemlerindeki ve DeFi faaliyetindeki düşüş dışında, 2021 Ağustos ayına kadar madencilik hash oranını neredeyse sıfırladı. Madenciler dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden uzaklaştıkça kripto para sektörü bir darbe aldı. Bu yılın Mayıs ve Haziran ayları arasında kripto borsaları, madencilik havuzlarından alınan Bitcoin miktarında büyük düşüşler gördü. Binance, 200 milyon dolarlık düşüşle liderlik etti, onu 150 milyon dolarlık Huobi ve 100 milyon dolarlık FTX izledi.

Çin'de düşmanca madencilik koşullarıyla boğuşan kripto madencileri kitlesel olarak Orta Asya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'ya göç etti. Sonuç olarak, Kuzey Amerika'nın hash oranı Nisan ve Ağustos ayları arasında iki katından fazla arttı. 2021'in başından bu yana, Çin dışındaki madencilik havuzları gelirlerini ikiye katladı. Chainalysis, bu arada Çin'deki madencilerin kazançlarını yarı yarıya azalttı. Kripto devi Bitcoin şimdi 30.000 dolarlık dip seviyesinden toparlanarak 65 bin dolarlık Nisan rekoruna yaklaştı. Verilerimize göre BTC, yazım anında 57.603 dolardan işlem görüyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ