Blockchain adli tıp firması CipherTrace, Kuzey Kore ile ilişkili iki Çinli vatandaşın ne yaptıklarını ayrıntılı bir şekilde analiz etti. Bu kişiler on milyonlarca dolar değerinde çalıntı kripto para akladı.

Kuzey Kore 100 Milyon Dolarlık Çalıntı Kriptoyu Nasıl Akladı?

Blockchain adli tıp firması CipherTrace, Kuzey Kore ile ilişkili iki Çinli vatandaşın ne yaptıklarını ayrıntılı bir şekilde analiz etti. Bu kişiler on milyonlarca dolar değerinde çalıntı kripto para akladı.

Çiftin, 2014 yılında Sony hacklerinin arkasındaki gölgeli Lazarus Grubu, 2017'de WannaCry fidye yazılımı salgını ve Bithumb'a (2017'de de) 7 milyon dolarlık bir saldırı ile ilişkili olduğuna inanılıyor.

İstenmeyen dikkatleri önlemek için tortuların büyüklüğünü gizlemek üzere " peel zincirleri" kullandılar ve diğer hilelerin yanı sıra KYC doğrulama işlemlerini kandırmak için doktor fotoğrafları kullandılar.

2 Mart'ta, Birleşik Devletler Hazine Dış Varlık Kontrolü Ofisi (OFAC), 2018 yılında isimsiz bir Güney Kore borsasından çalınan kripto varlıklarının aklanmasıyla ilgili yaptırım uygulanan kişi ve birimler listesine Tian Yinyin ve Li Jiadong'u ekledi. Bu kişiler kara para aklama komplosu ve lisanssız para ileten bir işletme işletmekle suçlanıyorlar.

Borsadan 234 milyon dolarlık kripto varlık çalındı - 141 milyon dolar değerinde 218.800 Eter, 95 milyon dolar değerinde 10.800 Bitcoin ve yarım milyon ila 3.2 milyon dolar arasında Ethereum Classic, Ripple, Litecoin, Zcash ve Dogecoin de bunlara dahil.

CipherTrace'e göre siber suçlular, herhangi bir cüzdana yatırılan fonların boyutunu gizlemek için “peel zincirleri” kullandılar. Suçlular, bir borsaya tek bir büyük para yatırmak ve istenmeyen ilgiyi çekmek yerine, çalınan kripto para biriminin geçebileceği bir adres zinciri kurdular ve her bir noktada küçük bir kripto para borsasına iletildi.

Sermaye, peel zincirinden 146 ayrı işlemle aktığında, fonlar sadece iki borsada (yeniden adlandırılmamış) yeniden oluşturuldu.

ABD Hazine belgeleri, çalınan kripto varlıklarında 100.5 milyon dolarlık paranın Tian ve Li üerinden sayısız Kuzey Kore kripto cüzdanı yoluyla aktığını tahmin ediyor. Tian, banka hesabından 34 milyon dolardan fazla tek bir borsaya taşırken Li, 33 milyon dolarlık taşıma için dokuz farklı banka kullandı.

Daha fazla araştırma, çiftin, Kuzey Kore tarafından gerçekleştirildiğine inanılan diğer iki takas hackinden alınan fonları başarıyla aklamak için peel zincirlerini kullandığını ortaya koydu.

Kullanılan yöntemler KYC işlemlerinde boşluklar olduğunu gösteriyor

Tian ve Li, borsalar tarafından uygulanan Müşteri Bilgilerini Tanıyın (KYC) süreçlerini kolayca atlatabildi. Parite, Güney Koreli bir erkeğin ve hükümetin verdiği kimlikleri tutan bir Alman erkeğini gösteren bir borsaya resimler yükledi. Resimlerin meta verileri, yalnızca resimlerin doktor olduğunu değil, aynı gövdede çekilen farklı kafalara sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Güvenliği daha iyi bir şekilde değiştiren başka bir borsa, çift tarafından doktor olarak gönderilen görüntüleri işaretledi ve hesap sahiplerinin kimliklerini doğrulamak için bir video konferans istedi. Bu özel KYC girişimini sonlandırdı.

Çin vatandaşlarına yönelik suçlamaları açıklayan bir basın açıklamasında ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) Genel Benczkowski, DOJ'un “nerede olursa olsun kripto para birimlerinin suçluları sorumlu tutmak için takma ismini gizleyeceğini” söyledi.

 Geçen ay, bir raporda, Kuzey Kore internet kullanımının rejim tarafından kripto para biriminin benimsenmesinin artmasına rağmen üç yıldan fazla bir sürede arttığı sonucuna varıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ