Kuzey Kore, uluslararası finans sistemini uzun süredir devam eden kara para aklama ve terör finansmanı riskinden korumak için bir Mali Eylem Görev Gücü [FATF] çağrısına maruz kalmıştır.

Kuzey Kore, 100 Milyon Dolarlık Kripto Para Aklamak İçin KYC Boşluklarını Kullanmış Olabilir

Kuzey Kore, uluslararası finans sistemini uzun süredir devam eden kara para aklama ve terör finansmanı riskinden korumak için bir Mali Eylem Görev Gücü [FATF] çağrısına maruz kalmıştır. Bununla birlikte, Kuzey Kore kripto para birimlerini Güney Kore kripto borsalarına karşı stratejik bir silah olarak kullanmaya devam ederken, aynı zamanda dolandırıcılık, kripto-para aklama ve kripto madenciliğini de kolaylaştırdı.

Kuzey Kore yıllar boyunca birkaç kara para aklama dolandırıcılığına taraftarken, ABD hükümeti yakın zamanda iki Çinli vatandaşa karşı kripto para borsalarından milyonlarca dolar değerinde dijital para çalmak için Kuzey Kore devlet destekli bilgisayar korsanlarıyla komplo kurdukları iddiasıyla harekete geçti.

Bir blockchain adli tıp firması olan CipherTrace, bilgisayar korsanlarının çeşitli bankalar ve kripto para borsaları aracılığıyla kripto paraları nasıl çaldığına dair ayrıntılı bir analiz yayınladı.

Bağlam için 2 Mart'ta Adalet Bakanlığı Tian Yinyin ve Li Jiadong'u Kuzey Kore'deki ortak komploculara fayda sağlamak için 100 milyon dolar değerinde kripto para aklamakla suçladı. 141 milyon dolar değerinde 218.800 Ethereum, 95 milyon dolar değerinde 10.800 Bitcoin ve yarım milyon ila 3.2 milyon dolar arasında Ethereum Classic, Ripple, Litecoin, Zcash ve Dogecoin dahil olmak üzere 234 milyon dolarlık kripto varlık çalındı.

KYC Prosedürlerinde Tespit Edilen Açıklar

Rapora göre IRS-CI soruşturması, Kuzey Koreli yardımcı komplocuların KYC prosedürlerini birkaç borsada atlatmak için sahte kimlikler kullandığını ve fotoğrafları manipüle ettiğini buldu. Böylece, Tian ve Li, borsaların uyguladığı Müşterinizi Tanıyın (KYC) süreçlerinden kolayca yararlanabilirler.

Kaspersky laboratuvarlarının daha önce yaptığı araştırmalar, meşhur Lazarus grubunun kripto para birimi işletmelerine saldırmak için "gelişmiş yetenekler" kullandığını ortaya koymuştu. Bilgisayar korsanları, Telegram'da web sitelerine karşılık gelen sahte kripto web siteleri ve sahte ticaret grupları oluşturma çağındaki hilelerini kullandılar.

 ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrolü Dairesi (OFAC), kötü niyetli siber saldırılar ve milyonlarca kripto para borsalarından çalmakla suçlanan üç Kuzey Kore hack grubuna karşı yaptırımlar da duyurdu. Söz konusu üç kötü şöhretli grup Lazarus Grubu, Bluenoroff ve Andariel olarak tanımlandı - bunların hepsinin Kuzey Kore'nin birincil istihbarat bürosu -Rezona Genel Bürosu [RGB] tarafından kontrol edildiği iddia edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ