ABD, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından Axie Infinity'den çalınan 625 milyon doların bir kısmını aklamak için kullanıldığını iddia ettiği bir Bitcoin mikseri olan Blender'a karşı bir yaptırım yayınladı.

Kuzey Kore, BTC Karıştırıcı Blender

ABD, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından Axie Infinity'den çalınan 625 milyon doların bir kısmını aklamak için kullanıldığını iddia ettiği bir Bitcoin mikseri olan Blender'a karşı bir yaptırım yayınladı.

Kuzey Kore, ABD'nin bilişim endüstrisindeki hegemonik konumunu, karşı olduğu ülkelere karşı casusluk eylemleri gerçekleştirmek için kullandığını söyleyerek yanıt verdi.

Kuzey Kore, ABD'nin küresel bilişim endüstrisi üzerindeki hakimiyetini müttefiki olmayan ülkelere karşı casusluk eylemleri gerçekleştirmek için kullandığını iddia etti. Suçlama, ABD'nin, mega Axie Infinity hackinin gelirlerinin bir kısmını aklamak için kullanıldığını iddia ettiği bir BTC mikseri olan Blender'a yaptırım uygulamasına yanıt olarak geliyor.

Cuma günü, ABD Hazine Bakanlığı, Blender.io'yu hedef alan bir dijital para birimi karıştırıcısına yönelik ilk yaptırımlarını yayınladı. Blender'ın Kuzey Kore tarafından "kötü niyetli siber faaliyetlerini ve çalıntı sanal para biriminin kara para aklanmasını" desteklemek için kullanıldığını iddia etti.

Hazine, yakın zamanda Blender'ın Lazarus Group tarafından Axie Infinity'den çaldığı fonları aklamak için kullanıldığını iddia etti. Departman, Lazarus'un Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı olduğunu ve hükümet tarafından büyük kripto ve banka soygunları da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetler için kullanıldığını iddia etti.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian Nelson şunları söyledi:

Yasadışı işlemlere yardımcı olan sanal para karıştırıcıları, ABD ulusal güvenlik çıkarları için bir tehdit oluşturuyor. DPRK'nın yasa dışı mali faaliyetlerine karşı harekete geçiyoruz ve devlet destekli hırsızlığın ve kara para aklamayı sağlayanların cevapsız kalmasına izin vermeyeceğiz.

Hazine, karıştırıcının, kripto tarihinin en büyüğü olan 625 milyon dolarlık soygundan elde edilen 20.5 milyon dolarlık geliri aklamak için kullanıldığını iddia etti. CNF'nin bildirdiği gibi, Binance, platformundaki fonların bir kısmını nakde çevirmeye çalışan bazı bilgisayar korsanlarını çökerterek 5,8 milyon doları geri aldı.

Karıştırıcılar, kullanıcıların kripto paralarının blok zincirindeki yolunu gizlemelerine izin veren hizmetlerdir. Karıştırıcıya ayarlandıktan sonra, madeni paralar diğer fonlarla birleştirilir ve sahiplerine geri gönderilir. Bu şekilde, kolayca masumiyet iddia edebilecekleri için bir kullanıcıyı işaret edip para çaldıklarını iddia etmek imkansızdır.

Kuzey Kore Yanıt Verdi, ABD'yi Casuslukla Suçladı

Kuzey Kore, Amerika'nın saldırganlığını yalan söylemedi. Cumartesi günü, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan Park Song Il yaptığı açıklamada, ABD'nin başlangıçta ülkeden kaynaklanan bir suç için masumu oynadığını ve BT'deki hakimiyetini, anlaşmazlık içinde olduğu ülkeleri çökertmek için kullandığını söyledi.

Song, Hazine, Vatan ve FBI tarafından yayınlanan ortak uyarının yanı sıra “KDHC'nin siber faaliyetleri aracılığıyla yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programlarını finanse ettiğine dair saçma bir açıklamayı” bir kenara attı.

ABD, uzun zamandan beri diğer ülkelere karşı sistematik olarak casusluk eylemleri gerçekleştirmek için BT endüstrisindeki hegemonik konumundan yararlandı. Song ayrıca ABD'yi, karşı karşıya geldiklerinden daha büyük siber suçlarla suçladı.

“Düşmanları bir yana, müttefiklerinin liderlerinin telefon görüşmelerini dinleyerek tüm dünyayı hayrete düşüren ABD'dir. Song, “PRISM” gibi internet gözetim programı kapsamında 61.000'den fazla bilgisayar korsanlığı operasyonu gerçekleştiren ülkenin yine ABD olduğunu iddia etti.

Şu sonuca varmıştır:

ABD'nin su yüzüne çıkardığı temelsiz “siber tehdidi” kesinlikle reddediyor ve bunu devletimizin egemenliğine yönelik ciddi bir ihlal olarak damgalıyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ