Kuzey Kore, BM'nin Pyongyang'ı dünya çapındaki kripto borsalarına siber saldırılar düzenlemekle suçlamasından birkaç gün sonra ABD'yi fon çalmak ve el altından siber suç işlemekle suçladı.

Kuzey Kore, BM'nin Pyongyang'ı dünya çapındaki kripto borsalarına siber saldırılar düzenlemekle suçlamasından birkaç gün sonra ABD'yi fon çalmak ve el altından siber suç işlemekle suçladı.

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler'in Pyongyang'ı ülkeler arasındaki kripto borsalarına siber saldırılar düzenlemekle suçlamasından birkaç gün sonra ABD'yi fon çalmak ve el altından siber suç işlemekle suçladı. Kuzey Koreli yetkililere göre ABD, “hackleme kralı, telefon dinleme rejimi ve gizli hırsızlık konusunda uzman”. Kuzey Kore, nükleer programlarını finanse etmek için kripto para çalmakla suçlanıyordu.

Kuzey'in Dışişleri Bakanlığı, BM Gözlemcilerinin Kuzey Koreli Bilgisayar Korsanlarının Kripto Çaldığı Yönündeki Son İddialarını Yalanladı

BM gözlemcileri özellikle ABD'yi belirtmese de, bilgilerin bir "üye ulustan" elde edildiğini iddia ettiler ve Amerikan firması Chainalysis tarafından iddia edilen Kuzey Kore kripto baskınları hakkında toplanan verilere atıfta bulundular. Güney Koreli haber kuruluşu EDaily'ye göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, BM gözlemcilerinin Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2020 ile 2021 ortaları arasında 50 milyon doların üzerinde hasat yaptığı yönündeki son iddialarını yalanladı. 2020'de Kommersant, bir bilgisayar korsanlığı örgütü "Kimsuky"nin, Rus savunma şirketlerinden çok gizli bilgileri çalmak için sözde hedefli oltalama yöntemlerini kullanarak pandemiden yararlandığını bildirdi.

Kuzey Kore Bakanlığı, Kripto Hırsızlığı İddialarını Ülkenin Egemenliğine "Saldırı" Olarak Nitelendiriyor

Kuzey Kore Bakanlığı, kripto para hırsızlığı iddialarının ülkenin “egemenliğine” bir “saldırı” oluşturduğunu iddia etti ve bunları bakanlığın göz yummayacağı “iğrenç davranış” örnekleri olarak gösterdi. Washington'un "hegemonya hedeflerine ulaşmak için" insanlığın ortak sanal zeminini kullandığını da sözlerine ekledi. Pyongyang ayrıca, ABD güvenlik teşkilatlarının kendi insanlarını gözetlediğini ortaya koymasıyla tanınan Amerikalı eski bilgisayar istihbarat danışmanı Edward Snowden'in itiraflarının tüm bunları doğruladığını iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ