DPRK'nın bilgisayar korsanları, son on yılda kripto hırsızlığı, takas hırsızlıkları ve kripto dolandırıcılıklarına karıştı.

Kuzey Kore Kripto Suçunda Dünya Lideri

DPRK'nın bilgisayar korsanları, son on yılda kripto hırsızlığı, takas hırsızlıkları ve kripto dolandırıcılıklarına karıştı.

Coincub'a göre, ülkede 15'in üzerinde belgelenmiş kripto suçu vakası var ve gelirleri muhafazakar bir şekilde 1,59 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Keşiş krallığını yakından takip eden diğer ilk dört ülke ABD, Rusya, Çin ve İngiltere'dir.

Kuzey Kore En Yüksek Lider

Kuzey Kore'nin küresel kripto suç oranlarına katkısının gerçek boyutu bilinmese de Coincub, DPRK'nın siber programının büyük ve iyi organize olduğunu belirtti.

Ülkedeki vatandaşların büyük çoğunluğu gıda güvensizliği, yetersiz beslenme ve temel hizmetlere erişim eksikliği ile mücadele ediyor. Küresel internete erişimleri yok. Yine de ülke bir bilgisayar korsanlığı süper gücü haline geldi.

Dünyanın geri kalanından ekonomik olarak izole edilmiş olan Kuzey Kore, en feci ihlallerin bazılarına öncülük eden bir tür hacker doğurmayı başardı. Kripto suçu söz konusu olduğunda, yetenekli Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, bir dizi karlı siber saldırı gerçekleştirerek ülkenin silah programları için fon çaldılar.

Rapor, DPRK kaynaklı tüm saldırıların büyük olasılıkla devlet destekli olduğunu, çünkü internet erişiminin yalnızca Pyongyang tarafından kontrol edildiğini gösteriyor. Ülkenin siber ordusu, gelirleri ulusal savunma bütçesine aktarılan dünya çapında hükümetleri ve özel kuruluşları hedef aldı.

Kripto endüstrisi 2020-2021'de büyük bir dönüm noktası gördü. Bu süre zarfında bir BM raporu, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının nükleer programlarını finanse etmeye yardımcı olmak için bu tür platformlara yedi saldırı daha yaptığını iddia etti. Kripto para, ülkedeki internet tabanlı gelir üretiminin ana kaynaklarından biridir ve kapsamlı uluslararası yaptırımlar nedeniyle bu tür tüm işlemler hilelidir.

Güney Kore borsaları en çok hedeflenenler olmaya devam ediyor. Birincisi, Bithumb, DPRK'nın bilgisayar korsanları tarafından dört kez saldırıya uğradı. Toplamda, ikincisi 60 milyon doları cebe indirdi.

Devlet destekli hacker grubu Lazarus Group, 2014'teki Sony saldırısı da dahil olmak üzere, son on yıllardaki en büyük açıklardan bazılarının arkasındaydı. WannaCry saldırısı, grubun dünya çapındaki kurumlara yönelik devasa bir fidye yazılımı siber saldırısına yol açan bir başka hüneriydi. 2017 yılında.

Saldırı 7 saatten fazla sürdü ve 150 ülkede yaklaşık 200.000 bilgisayarı etkiledi. Ana hedefler Rusya, Hindistan, Ukrayna ve Tayvan idi. Daha yakın zamanlarda, grup bu yılın başlarında Axie Infinity'nin Ronin köprüsünden 620 milyon dolardan fazla para çekti.

DPRK'nın 150'den fazla ülkede 7.000 çalışan ve operasyondan oluştuğu bildirilen siber programının, asla kanıtlanmamış birçok soygun gerçekleştirmiş olması muhtemeldir. Kripto alanındaki hızlı değişimle birlikte, DPRK'nın bilgisayar korsanları da Web3'e adapte oldu ve şu anda birkaç ABD devlet kurumuna göre DeFi'yi hedefliyor.

Crypto Winter ve Kuzey Kore'nin Çalınan Kripto Zulası

Dünyanın en acımasız ve otoriter rejimlerinden biri kripto suçlarında başı çekiyor olabilir, ancak son zamanlardaki piyasa gerilemesi, haksız elde edilmiş dijital para ve token zulası.

CryptoPotato tarafından yakın zamanda bildirildiği üzere, pazar genelindeki bozgun, Kuzey Kore'deki kötü niyetli varlıkları da vurdu. Kripto piyasalarındaki amansız düşüşler, Kuzey Kore'nin sektörde daha fazla soygun ve hack gerçekleştirme yeteneğini etkilemiş olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ