Her yılın başında artık popüler hale geldi, Kuzey Koreli Hackerler tarafından yapılan kripto para vurgunu haberleri.

Her yılın başında artık popüler hale geldi, Kuzey Koreli Hackerler tarafından yapılan kripto para vurgunu haberleri. 2021 yılının vurgun haberi ise yeni yayınlandı.

Singapur merkezli blokchain analiz firması Chainalysis yaptığı açıklamada Kuzey Koreli bilgisayar korsanların geçen yıl kripto paraların alınıp satıldığı platformlara en az 7 siber saldırı düzenlendiğini iddia etti.

Firmaya göre, saldırıları gerçekleştiren bilgisayar korsanları yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Şirketin açıkladığı rapora göre, siber saldırılarda öncelikle yatırım firmalarının hedef alındığı vurgulandı.

2020 yılına bakıldığında kripto paralara yönelik olarak Kuzey Kore kökenli siber saldırıların sadece dört olduğu görülüyor. 2021 yılında ise bu sayının yedi olduğu belirtiliyor.

2021 yılında çalınan kripto paraların değerinin bir önceki seneden yüzde 40 fazla olması da Kuzey Koreli Hackerlerin yaptığı vurgunun boyutunun arttığını gösteriyor.

Firma yaptığı açıklamada geçen yılki siber saldırıların çoğunun muhtemelen Lazarus grubu tarafından yapıldığını ifade ediyor. Lazarus don yıllarda adını düzenledikleri hacklerle duyuruyor. 400 milyon dolarlık bu hacklerle Kuzey Kore nükleer silah girişimlerine bir kaynak bulmuş oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ