Kuzey Kore, nükleer programlarını finanse etmek için kripto para birimi şirketlerinden ve borsalardan yüz milyonlarca dolar çalmaya devam ediyor.

Kuzey Kore, nükleer programlarını finanse etmek için kripto para birimi şirketlerinden ve borsalardan yüz milyonlarca dolar çalmaya devam ediyor.

BM uzmanları, siber uzmanlardan alıntı yapan bir raporda, Kuzey Kore'nin finansal kurumlardan ve kripto para birimi şirketlerinden ve borsalarından yüz milyonlarca dolar, nükleer ve füze programları için önemli bir finansman kaynağı olan yasadışı para çalmaya devam ettiğini söyledi. İsmi açıklanmayan bir hükümete göre, Kuzey Koreli siber aktörler 2020 ile 2021 ortaları arasında Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'daki en az üç kripto para borsasından 50 milyon dolardan fazla çaldı.

Kuzey Kore'nin Siber Aktörleri 2021'de Toplam 400 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı

Uzmanlar, raporun Pazar günü The Associated Press tarafından elde edilen siber faaliyetlerle ilgili bölümünde, kimliği belirsiz bir siber güvenlik firmasının 2021'de Kuzey Kore'nin siber aktörlerinin kripto para borsalarına ve yatırım şirketlerine yedi saldırı yoluyla toplam 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını bildirdiğini söyledi. Panel, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti.ülkenin resmi adının baş harflerini kullanarak bu siber saldırıların, bu kuruluşların internete bağlı 'sıcak' cüzdanlarından DPRK tarafından kontrol edilen adreslere para aktarmak için kimlik avı tuzakları, kod açıkları, kötü amaçlı yazılımlar ve gelişmiş sosyal mühendislikten yararlandığını söyledi. ,

Kuzey Kore Nükleer Programlarını Geliştirmeye Devam Ediyor

Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları izleyen uzmanlar paneli, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, Kuzey Kore siber aktörleri tarafından çalınan kripto para fonları, nakde çevrilmek için dikkatli bir kara para aklama sürecinden geçiyor” dedi. Bir yıl önce panel, kimliği belirsiz bir ülkeden Kuzey Kore'nin 2019'dan Kasım 2020'ye kadar toplam sanal varlık hırsızlığının yaklaşık 316,4 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi. Yeni raporun yönetici özetinde uzmanlar, Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ